Gemicilik Sektörüne Elektrikli Çözüm: Ampere

Dünyanın ilk tamamen elektrikli feribotu 2015 yılından beri Norveç’ de görev yapıyor. Ampere feribotu kurulu bataryalar ile ve elektrik motorları ile birlikte Sogne Fiyordu üzerinden taşıdığı ve geri getirdiği yolcular ile birlikte toplamda Dünya’nın etrafını 1.5 kez dolaşacak mesafe kat etti.

07

Yolcular gemiye binerken ve ayrılırken, feribot bataryaları hızlı bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan elektrik enerjisi ile şarj olmakta, bu da Amper’i gerçek manada sıfır emisyon sınıfına yerleştirmekte. Halihazırda Amper, yılda bir milyon litrelik dizel yakıttan tasarruf sağlamakta. Bu başarının ardından Siemens üç adet daha e-feribot siparişi aldı. Daha da fazlası bu çevreci çözüm politik iradeden de destek alarak Norveç Parlamentosu’nda tüm yeni feribotların elektrikli olması konusu tartışmaya açıldı.

Saf Pil Gücü veya Hibrit Feribotların Potansiyeli

Çoğu feribot nispeten kısa yollarla çalıştıklarından, saf pil gücü veya hibrid çözümlerin karlı olabileceği profillere sahipler. Daha uzun yollar için daha büyük kapasiteli piller gereklidir, bu da daha yüksek şarj etme maliyetlerini doğurmakta. Bu nedenle, daha uzun rotalar için hibrid çözümler seçmek ekonomik açıdan ve çevre açısından tercih ediliyor.

Batarya ile çalışma: Norveç'te 180 feribottan, 84'ün yolculuk süresi 35 dakikadan daha az ve bu operasyonel profil, batarya ile çalışan çözümleri karlı hale getirmekte.

Hibrit çalışma: Hesaplamalar sonucu 32 farklı rota üzerinde çalışan 43 feribot üzerinde hibrit çözümlerin kullanılmasının daha karlı olduğu ortaya konmuştur. Hibrit çözümler, batarya enerjisi ile birlikte dizel veya gaz tahrikli sistemlerin bir arada kullanması sonucu oluşmakta.

Norveç’in, batarya gücü kullanılması daha karlı 84 feribot rotasında kullanılacak gemilerde yapılacak değişikliklerin maliyeti toplam €348 milyon. Bu maliyete gemileri hafifletmek için kullanılacak olan alüminyum yapılar, bataryalar ve sahil şarj istasyonları da dahil. Yapılan hesaplamalara göre operasyonel masraflar 84 feribot için yıllık €77 milyon azalmakta. Bu da on yıl içerisinde yapılan yatırımdan iki katı dönüş sağlanacağı anlamına geliyor.

Feribot rota başına yalnızca 150 kWh kullanıyor buda standart bir Norveç evinin üç günlük elektrik kullanımına karşılık geliyor. Gemi yapımcısı Fjellstrand ile birlikte Siemens, gemide elektrik tahrik sistemi kullanmış ve şarj istasyonlarında yedek lityum iyon piller yerleştirmiş. Geminin modernize edilmesi ile birlikte, gemi sahibi Norled, yakıt maliyetini yüzde 60'a kadar düşürüyor. Bu teknoloji Norveç'in uzun sahil şeridi boyunca tamamen emisyonsuz feribotların işletilmesi yolunda bir kilometre taşı oldu. Seksen metre uzunluğundaki feribot, her biri 450 kilowatt'lık iki elektrik motoru ile çalışmakta. Gemideki toplam batarya kapasitesi ise 1.000 kilowatt saat (kWh)

Batarya Teknolojisi

Bu devrim niteliğindeki gemi, yalnızca 20 metrik ton ağırlığa sahip hafif bir Corvus Enerji Depolama Sistemi (ESS) ile güçlendiriliyor. Proje ayrıca, Corvus Energy'nin sıvı soğutmalı ESS teknolojisi kullanılarak yüksek güçlü kıyı şarjı yapan kendi türünün ilk örneğidir.

Corvus Enerji Depolama Sistemi ESS özellikleri:

Adı: MF Ampere Feribot

Tip: Akülü Elektrik Feribotu

Görev: Yolcu ve Araba Vapuru

Gemi Enerji Depolama Sistemi: 1040kWh; 160 x Corvus AT6500 modülleri

Kıyı Şarj İstasyonları: Her kıyı için 410 kWh; 63 x Corvus AT6500-LQ

Sıvı Soğutmalı modüller

Bara Gerilimi: 1000VDC

Teknoloji Ortakları: Norled AS, Fjellstrand Tersanesi, Siemens AS, Corvus Energy

Siemens AS ve Corvus Energy tarafından sunulan yenilikçi tasarımı sayesinde, liman elektrik şebekesi altyapısı hemen hemen değişmeden kalıyor. Limanlara ek elektrik kapasitesi kurulumu yerine, rotanın her iki kıyısına da 63 AT6500 Sıvı Soğutmalı modül içeren bir Corvus Energy 410kWh ESS yerleştirildi.

Siemens, enerji yönetimi sistemi (EMS) ara yüzü sayesinde, jeneratör, iticiler ve uzaktan kumandalar için motor devrini izlemek ve optimize etmek için alt kontrolörleri kullandığını belirtiyor. Geminin kesintisiz performansı geminin jeneratörü, santrali, tahrik ve itici kontrol sistemlerinin ortak çalışması sayesinde sorunsuz bir şekilde çalışır.

Siemens, feribotda elektrik tahrik kontrol sistemi olan BlueDrive PlusC kullanmış. Sistem enerji depolama, değişken hızlı sürüş teknolojisi ve entegre alarm sistemlerinin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Elektro-teknik çözümlerin tamamı EcoMain sistemi ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Ayrıca kullanılan kıyı wi-fi bağlantı sistemi sayesinde güvenli hızlı ve otomatik şarj imkanı sağlanıyor.

Elektrik bataryalı feribotların kârlılığını tahmin etmek için bir mali analiz yapılmış. Elektrikle çalışan bir feribotun maliyeti dizel yakıt ile çalışan bir feribot ile karşılaştırılırken aşağıdaki maliyetler dahil edilmiş.

Analizde:

Yatırım masrafları

İşletme maliyetleri

Bakım masrafları

Yapılan maliyet ve kar analizlerinde Norveç’teki her 10 feribottan 7 tanesini batarya teknolojisi ile yenilemenin yatırımcılara kar sağlayacağı hesaplanmıştır.

Bunlarla birlikte Siemens’in Dünya’nın ilk elektrikli botunu 130 yıl önce denediğini biliyor muydunuz?

130 yıl önce Berlin, Spree Nehri’nde Siemens ilk elektrikli botu deniyor. Elektra adındaki bu nehir taksisi 1886’da kullanıma sunuldu. Elektra 14 km/saat hız ile 25 yolcuyu taşıyabiliyordu.

Akkumulator adındaki elektrikli bot, Elektra’dan 25 yıl sonra Bavaria, King’s Gölünde kullanıma sunuldu. 25 metre uzunluğundaki bot 38 insan taşıyabiliyordu. Gövde ve kabini maun ağacından yapılan bot, kullanılan kurşun-asit batarya sayesinde 100km lik menzile sahipti.

Elektrikli tekneler, 1965’de Siemens'in Erlangen Araştırma Merkezi'ndeki bir havuzda Avrupa'nın ilk yakıt hücreli teknesini sunduğunda iyice bilinir halde geldiler.

 

Kaynak:

►Siemens