4 Adımda İmalatta Üretim ve Süreç Optimizasyonu

Yüksek kaliteye sahip parçaları hızlı, esnek ve sağlam bir şekilde üretme kabiliyeti, her üreticinin ulaşmak istediği bir düzeydir. Bu düzeye ulaşmak için farklı birçok teknoloji ve süreç deneniyor. Dijitalleşme de bu süreçlerden biri. Siemens, dijitalleşmeyi kullanarak verimliliği artıran 4 adıma sahip. Detaylar yazımızın devamında.

12

Üretim sürecinin kalitesi verimlilikten ve alınan verilerin anlaşılmasından geçiyor. Üretim sürecinde elde edilen verileri anlayabilmek, ürün kalitesini ve üretim hızını etkileyen faktörlerden biri. Üretim sürecindeki karmaşıklıkları yönetmek, dijitalleşmeye olana sağlar. Siemens, dijitalleşme ile entegre bir şekilde verimliliği artıracak 4 basit adım sunuyor.

1. İş Hazırlığı ve Uygulama

Siemens, NC programlarınızı ve takımlarınızı oluşturmanıza, yönetmenize ve optimize etmenize yardımcı olmak ve iş yönetimi için tasarlanmış bazı çözümler sunuyor. Üretim planlama, CNC program oluşturma ve eğitim için kontrol ünitesiyle özdeş programlama istasyonu olan SinuTrain ve VNCK çözümleriyle üretimde kesintilere yönelik olarak NC programlarınızı doğrudan ofisinizden oluşturabiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. VNCK çözümü, NC programınızın simülasyonunu bir CAM ortamında ve makinelerinizin 3 boyutlu dijital ikizinde çalıştırmanıza izin verir. Dijital ikiz teknolojisi sayesinde gerçek ortamda bulunan makinelerinizde olabilecek hasar riskini azaltabilirsiniz. Bu teknoloji sayesinde maliyetten ve süreden kazanç sağlamış olursunuz.

Yapılan simülasyonların sonuçlarına ve NC programına göre, Manage MyPrograms ile gerçek makine ortamına güvenle geçiş yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra  ekipman stoğunuzu ve verilerinizi kontrol edebildiğiniz iyi bir takım yönetim sistemi olan Manage MyTools kullanarak üretime hazır hale gelirsiniz.

►İlginizi Çekebilir: Dijitalizasyonun İlk Adımı: Sürücü Teknolojileri

2. Üretimde Verimlilik ve Esneklik

Tesislerinize net bir genel bakışta bulunmak ve üretim süreçlerinizin tamamını kontrol etmek için çeşitli önlemler almak, sektördeki rekabette sizi 1 adım öne geçirecektir. Siemens, bu aşamada bulut tabanlı MindSphere Analyze MyPerformance /OEE-Monitor çözümünü öneriyor. Bu çözüm sayesinde nerede olursanız olun OEE performansınızı şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Diğer bir çözüm ise daha az kapsamlı bir seviyede çalışırken kullanacağınız Analyze MyPerformance. Bu sistem mevcut makine durumlarını analiz etmenizi ve kendi KPI'larınızı ayarlamanızı sağlayan fabrika çapında bir performans analiz yazılımı görevi görüyor. Bu 2 çözümle birlikte süreçten tam anlamıyla haberdar olacaksınız ve bu durum üretimde verimliliği ve esnekliği sağlayacak.

3. Makine Kullanılabilirliği

Sahip olduğunuz makineleri tanımak, makinelerinizin geleceğini görmek ve verimliliği artırmak için önemli bir unsurdur. Makine verimliliğinizi artırmanıza olanak tanıyan bulut tabanlı bir çözüm olan Manage MyMachines ile makineden gelen veriler sayesinde makinenin verimliliğini, mevcut durumunu ve geçmişini inceleme şansı elde edersiniz. Manage MyMachines /Remote ile ise tezgahlarınıza dünyanın her yerinden erişebilirsiniz.

Bir diğer çözüm olan Siemens Analyze MyCondition, planlı ya da plansız bakımların neden olduğu arıza süresini en aza indirmenizi sağlar. Kritik makine komponentleri sürekli izlenir ve değişimler görselleştirilerek size sunulur. Böylece makine komponentlerinizde çıkabilecek sorunları daha gerçekleşmeden tespit edebilirsiniz.

4. İşleme Süreçlerini İyileştirme

İşleme sürecini iyileştirmek için makinelerinizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz ve bu durum oldukça maliyetlidir. Ancak Siemens’in bu durum için bazı çözümleri bulunuyor. SINUMERIK Edge ile bulut ortamı ve tesisiniz arasındaki boşluğu kapatabilirsiniz. Tüm verileri önceden işlersiniz. Analiz ihtiyacı duyduğunuzda yalnızca temel veriler bulut platformuna aktarılır. Sonuçlar, nerede olursanız olun doğrudan bilgisayarınızda görülebilir.

Bir diğer çözüm ise NC kodunuzun kalitesini izleyebileceğiniz Analyze MyWorkpiece/Toolpath.  Bu çözüm sayesinde kalite problemlerinin nedenlerini kolayca belirleyebilirsiniz. Ayrıca Siemens’in Adaptive Control and Monitoring çözümü ile işleme hızını artırmak veya azaltmak için yükü otomatik olarak tespit edebilirsiniz. Böylece makine döngü süreleri önemli ölçüde azalır ekipmanlarınızın ömrü uzar.

 

Yazar: Serhat Seyrek

 

Kaynak:

new.siemens.com