Akıllı Madencilik Yolunda

06

Günümüz dünyasında madencilik şirketleri, azalan cevher dereceleri, artan güvenlik gereklilikleri, daha katı çevresel düzenlemeler ve değişken fiyatlar ile karşı karşıya kaldıklarından, onlar için çalışmalarını durduruyor. En yeni çözümler ileriye yöneliktir ve bu daha fazla dijital teknolojinin entegrasyonu anlamına gelir. Bir süredir, dünyanın dört bir yanındaki madencilik müşterileri, örneğin maliyet baskısını azaltmak veya yasal gereklilikleri yerine getirmek için dijitalleşmenin potansiyelini kabul ettiler.

Madenler için dijital çözümler, tüm sistemleri tek tek hedeflemektedir. Operatörler için fayda daha fazla üretkenlik, esneklik ve verimliliktir.

►İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0 | Yüzyıllardır Süren Üretim İnovasyonunun Sonucu

Daha Temiz, Daha Güvenli ve Daha Verimli Bir Depo İçin

Bunun bir örneği, Çin hükümetinden yeni inşa edilen stok alanlarının iç mekanda olmasını isteyen yeni çevresel düzenlemelerdir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklar ve içerdiği toz seviyeleri zorlu çalışma koşullarını sağlar. Çözüm, bu kapalı alandaki tesisler için özerk depolama ve geri alma makineleridir.

Siemens şu anda, dünyanın en büyük demir çelik üreticilerinden birinin yan kuruluşu olan HBIS Laoting Steel Co. Ltd. tarafından inşa edilen böyle bir tesis için özerk stok yönetim sistemini sağlamaktadır.

Sistem, bir malzeme izleme ve yönetim sistemi (MAQ), otonom bir stok işletim sistemi (MOM), Simatic PCS 7 proses kontrol sistemi ve endüstriyel bir ağdan oluşur. Danışmanlık, mühendislik, proje yönetimi ve devreye alma da ayrıca projenin bir parçasıdır.

Otonom Kontrol

Bu farklı bileşenler arasındaki etkileşim, tüm tesislerin makinelerinin ve taşıma teknolojisinin kontrolünü sağlar. Ayrıca, tüm makinelerin ve konveyörlerin tek bir sistemden kontrol edilebilmesi gibi geniş kapsamlı avantajlar sunar.

Otonom stok yönetim sisteminin temel unsuru, stok 3D modelidir. Stoklanan malzemenin hacmi ve kalitesi hakkında bilgi sağlar ve tüm tesisin depolama ve geri alma makinelerinin özerk çalışmasını sağlar. Model, istifleyiciler ve geri kazananlar tarafından gönderilen verilerle düzenli olarak güncellenmektedir.

Madencilik süreçlerinin derinlemesine bir anlayışı en modern elektrik, otomasyon ve BT çözümleriyle buluşuyor.

Sensörler Çarpışmaları Önler

Çalışma alanı ve her iş için parametreler belirtildikten sonra, detaylar otomatik olarak hesaplanır ve kontrol merkezi tarafından onaylanır. İş daha sonra makinelere aktarılır ve gerisi otomatiktir. Makineler ile diğer nesneler ve yapılar arasındaki çarpışmaları önlemek için, depo makinaları sensörler tarafından sağlanan verilere dayanan bir koruma sistemi ile birlikte gelir.

Yeni kurulum, HBIS Laoting Steel Co. Ltd.'nin işletme maliyetlerini düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda sistem verimliliğinde yüzde 5 ila 10 arasında bir iyileşme elde etmesini ve üretim kapasitesini yüzde 3 ila 7 oranında artırmasını sağlayacak. Makinede hiçbir operatöre ihtiyaç olmadığından, özerk depolama ve toplama makinelerinin kullanılması da güvenliği arttırır. Ek olarak, ekipmanın mekanik parçaları daha az aşınma ve yıpranmaya maruz kalır.

Çalışma Süresinin Yüksek Tutulması

Depolama ve toplama makineleri gibi ekipmanlar günün her saatinde çalıştırılmaktadır. Arızasız bir şekilde çalışması esastır, çünkü beklenmedik duruş süresi milyonlarca fiyat etiketi taşıyabilir.

Kestirimci bakımın geldiği yer burasıdır. Proses ve işletme verileri, motorlardaki ve diğer önemli ekipmanlardaki sensörler aracılığıyla toplanır. Algoritmalar kullanan akıllı analizler sayesinde, makine ve tesis parçalarının bakımı için en uygun zamanı tahmin etmek mümkündür.

Digital Sürüş Takımı Hizmetleri ve Dişlisiz Fabrikalar için Varlık Sağlık Analitiği gibi dijital hizmetler, işlemlerin güvenli bir şekilde sürdürülmesine yardımcı oluyor.

Güvenilir Operasyonlar İçin Dijital Servisler

Orta ve yüksek voltaj uygulamaları için Siemens, Dijital Sürüş Takımı Hizmetleri sunar. Bu bulut çözümü, bileşenlerin durumu hakkında sürekli bilgi sağlar. Kritik değişiklikler ortaya çıkmadan önce, sertifikalı servis uzmanları hemen kullanıcıyla iletişim kurar, hatayı tespit eder ve sorun giderme konusunda destek sağlar.

Kullanıcılar ayrıca otomatik durum raporlarından ve hataları erken aşamada tespit etmelerini sağlayan bildirimlerden de yararlanırlar. Bu önlemlere rağmen aksama süreleri ortaya çıkarsa, operatörler tesise bir servis uzmanını doğrudan bağlayarak hızlı bir şekilde tepki verebilirler.

Dişlisiz Fabrikalar için Varlık Sağlık Analitiği ile benzer bir dijital servis de sunuluyor. Çözüm, dişlisiz bir motorun kendine özgü gereksinimlerini ve davranışını göz önünde bulundursa da güç ve soğutma ekipmanı, tahrikler, değirmenin kendisi ve e-ev de dahil olmak üzere tüm bileşenleri kapsar.

Geleceğe bakış: dijitalleşme yarının madenindeki tüm süreçleri şekillendiriyor.

Gelecek Şimdi

Çok az insan müdahalesiyle çalışan stok bahçelerinden madencilik sürücülerine ve durumlarını otomatik olarak ileten bileşenlerle, sadece birkaç yıl önce fütüristik bir senaryo gibi görünen şey şimdi gerçekliktir. Bu aynı zamanda aşağıdakileri sunan Siemens Minerals Operasyon Yönetimi Çözümleri için de geçerlidir. Tüm operasyonlardaki bilgi silolarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Gündelik madencilik işlemlerinde dijital çözümler iyi bir şekilde ortaya çıkmıştır ve giderek daha fazla maden ve maden alanı faydalanmaya ayarlanmıştır. Bununla birlikte, madencilik endüstrisi için Siemens'in dijital çözüm portföyü, geleceğe yönelik sabit bir görüş alanı oluşturmaya devam etmektedir. Bir dizi ekipmandaki anomalileri tespit etmek ve analiz etmek için bulut tabanlı bir platform olan Akıllı Madencilik yakında hazır olacak ve madencilik endüstrisini gelecekte daha zeki yapacaktır.

 

Kaynak:

Siemens

 

Yazar: Murat Bilgin