Akıllı Trafolar IoT ile Buluşuyor: Sensformer

24

Siemens, Almanya'nın Hannover Messe şehrinde dünyanın ilk kapsamlı dijital trafo portföyünü piyasaya sürdü. Yeni Sensformer™, fiziksel olanı bilgiyle birleştiriyor ve ürün sınıfı, boyutu ve derecelendirmesine bakılmaksızın transformatörler için dijital zeka sağlıyor. Transformatörler güç şebekesinin kritik noktalarına yerleştirildiklerinden, aynı zamanda enerji akışı hakkında tam bilgi veren mükemmel sensörlerdir. Sensformer™, tüm müşteriler için "gerilim regülatörlerini" bir bilgi merkezine çevirerek dijitalleşmeyi kolay bir hale getirir. Veriler, güç şebekesinin yanı sıra demirbaşların durumu hakkında da sonuç verecektir. Halihazırda mevcut çözümler müşterilere maliyet ve karmaşıklık açısından ek engeller getirirken, Sensformer ™ 'de kullanımı kolay dijital zekayla varsayılan olarak gelmektedir. Sensformer™ 'in temel işlevleri (donanım, yazılım ve bulut erişimi dahil) kullanım kolaylığı için basit tutulur. Sensformer™ ayrıca, fiziksel ölçümleri en aza indirerek ve gereksiz BT ekipmanlarını önleyerek en yüksek stabiliteyi sunmayı hedeflemektedir.

Sensformer™ ürünleri, yağ seviyesi, üst yağ sıcaklığı, LV sarım akımı ve GPS konumunun gerçek zamanlı ölçümlerini sağlamak için bir IoT ağ geçidiyle donatılmıştır. Her operatör, toplanan verileri görselleştiren ve varlıkların durumunu ve gerilim düzeylerindeki performansı hakkında bilgi veren bir bulut tabanlı platform uygulamasına erişim sağlayabilir. Transformatörlerinin tam durumunun sürekli anlık kontrolü, şebeke operatörlerinin yenilenebilir enerji ve enerji üretiminin birlikte güç şebekesine entegre edilmesi gibi zorluklarla daha az karşılaşmalarını sağlayacak. Bir sonraki adımda, müşteriler ile birlikte oluşturulan ürünler, müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış farklı uygulama setleri ve uygulamalar sağlayacaktır. Siemens, MindSphere ile bu uygulamaları geliştirmek için bulut tabanlı, açık bir işletim sistemi sunar. MindSphere, fiziksel varlıkları dijital dünyaya bağlayan, güçlü uygulamalara ve dijital hizmetlere olanak sağlayan, bulut tabanlı, açık Nesnelerin İnterneti (IoT) platformudur.

Basitleştirilmiş Varlık Yönetimi

Yağ sıcaklığı ve düşük gerilimli sarma akımı gibi temel verileri kaydederek, varlıklarınızı daha iyi yönetme şansına sahip olacaksınız.

Gelişmiş işlemler

Transformatörünüzün gerçek zamanlı durumunu bilerek performansı artırabilirsiniz. Sistemin halihazırda ne kadar gerilim gerektirdiğini ve mevcut yağ ve ortam sıcaklığının ne olduğunu bildiğinizde, transformatörünüzün çalışmasını optimize edebilirsiniz. Bu verilerin analizi gelecekteki kararlarda size daha fazla yardımcı olacaktır.

Artan kullanılabilirlik

Varlığınızın durumu ve olası sorunlarıyla ilgili erken bildirimler, öngörülmeyen bir olay durumunda tepki vermek yerine, daha önce planlanmış olduğunuz eylem planınızı uygulama imkânı sağlar. Uzun süren deneme-yanılma süreçlerinde fazla çaba sarf etmeden, kesintiler olmadan ve dönüştürücülerinizin ömrünü kısaltmadan önce, sorunlarınıza çözüm bulursunuz.

Siber güvenlik dijitalleşmenin başarısı için kritik bir faktördür

MindSphere'e halihazırda bağlı bir milyondan fazla cihazla, Siemens, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti çağındaki siber güvenlik sorunları ile ilgili ilk elden deneyime sahiptir. Siemens, siber güvenlik ve saha deneyiminin oluşturduğu benzersiz teknik uzmanlık kombinasyonuyla hem bir pazar hem de bir düşünce lideri olmak için ideal bir konumdadır. Şu anda, şirketimiz dünya çapında 1.275 siber güvenlik uzmanına sahiptir ve bunlar hem iç BT sistemlerinin hem de müşterilere sevk edilen ürünlerin güvenliğini sürekli olarak tehdit eden yaklaşık 25 beyaz şapka korsanını içermektedir. Siemens'in siber güvenlik konusundaki deneyimi, Siemens'in ilk IT Güvenlik ekibi 1986'ya dayanmaktadır

 

Yazar: Alperen KARA

 

Kaynak: Siemens