Ankara’da Akıllı Park Projesi Hayata Geçiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Teknoloji devi Huawei arasında oldukça önemli bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile Ankara’da akıllı park projesi hayata geçecek.

23

Günümüz akıllı şehirlerine yönelik çalışmalarda, kameralardan elde edilen görüntülerin izlenmesi ve analiz edilmesi hedefleniyor. Ankara Büyükşehir Belediyesince, parklarda hırsızlık başta olmak üzere şüpheli paket, çocuk kaçırma gibi olayların önüne geçebilmek amacıyla Akıllı Park projesi uygulanacak. Akıllı Park projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Huwaei arasında Ankara Harikalar Diyarı'nda iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara’da Akıllı Park Dönemi

Bu anlaşma ile Ankara’nın akıllı şehir olması yolunda oldukça önemli bir adım atılmış oldu. Anlaşmanın detaylarında hangi parkların akıllı hale geleceğine yönelik henüz bilgi verilmedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Kurtoğlu, parklardaki vatandaşların güvenliğine önem verdiklerini söyledi. Kurtoğlu: “Bu nedenle projenin öncelikli teması güvenlik üzerine planlanmış olup, parklarda kurulacak akıllı sistemin, yine parkta görev yapan güvenlik güçleri ile entegre çalışarak, ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmeyi hedefliyoruz.” dedi.

İmza töreninde bulunan Huawei Türkiye Kurumsal İş Çözümleri Başkanı Robben Zeng: "Türkiye'yi akıllı ve güvenli şehirlerle buluşturmak için çalışıyoruz. Akıllı Park sistemi de bu anlamda bir başlangıç niteliğinde. Ankara Büyükşehir Belediyesine bu konudaki vizyoner çalışmaları ve destekleri için teşekkür ediyorum." diye konuştu.