Endüstriyel Haberleşme Standartları

Endüstri son yıllarda büyük bir ivme ile sürekli gelişmektedir. Dolayısıyla otomasyon teknolojilerinde sensör, aktüatör, valf, röle, vb. cihazlar birbirleriyle, PLC ve bilgisayarlarla haberleşirken aralarındaki iletişim zorlaşmaktadır.  Bu soruna çözüm için de pek çok endüstriyel haberleşme standardı ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda Siemens’in Endüstriyel haberleşme standartlarını inceleyeceğiz.

29

 
Standartları Temel Alan Daha Fazla Verimlilik 

Endüstriyel haberleşme Siemens’in ürünleri ve sistemleriyle daha büyük verimlilik sağlıyor. Geleceğe dönük güçlü ve entegre edilmiş veri ağları SIMATIC NET gibi en kaliteli bileşenleri uygulamaya olanak tanıyor. Basit sensör bağlantısından kaliteli üretime, veri toplamadan iletim konseptine kadar kapsamlı endüstriyel haberleşme çözümleri bütün alanların entegrasyonuna tek bir tutarlı sistemde imkan tanıyor. 

 

Farklı Otomasyon Sistemlerinin Standart Ağlara Bağlantıları

 

Endüstriyel Ethernet (IEEE 802.3 ve 802.11 WLAN)

Endüstriyel Ethernet %90’ın üzerinde bir paylaşım payıyla LAN ortamında akan bir numaralı alan ağı için uluslararası bir standarttır. Geniş alanlarda inşa edilecek güçlü haberleşme ağları sağlar.

 

Endüstriyel Ethernet’e Genel Bakış

 

Siemens SIMATIC NET gibi endüstriyel internete güvenle bağlı, en verimli endüstriyel ağlar ve bus sistemleri haberleşmeyi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi saklıyor. Ağ bileşenlerinin zorlu endüstriyel ortamlarda güvenilir kullanımı, hızlı montaj, kablolama sistemi ve güvenirlik, hızlı yedekleme ve ağ bileşenlerinin sürekli izlenmesi için mesajlaşma konsepti sağlıyor.

 

 

PROFINET (IEC 61158/61784) | Daha Fazla Esneklik, Verimlilik ve Performans

 

Uluslararası PROFINET Standardı, Endüstriyel Ethernet kullanır ve tüm hat üzerinde gerçek zamanlı iletişim sağlayıp aynı zamanda kurumsal seviyede entegre eder. PROFINET dağıtılmış otomasyonu destekler ve güvenlik emniyet sistemi uygulamalarına imkan tanır. Mevcut IT standartlarının tam kullanımı ile PROFINET ayrıca Endüstriyel Ethernet üzerindeki eş zamanlı hareket kontrol uygulamalarının ve üretici mühendislik ve makinelerin kullanılabilmesini sağlar. Ayrıca işletmelerin daha başarılı çalışmasına yardımcı olur.

Maksimum esneklik sağlayarak, kullanıcılara özel makine ve tesis konseptleri için daha fazla özgürlük sunar. Yüksek seviye verimliliği ile mevcut kaynakların optimum şekilde kullanılmasına olanak tanır. Bu endüstriyel standardın eşsiz performansı en yüksek hassasiyet ve üretim kalitesi sunar. Böylece üretimde sürdürülebilir bir artış meydana gelir. 

 

 

PROFIBUS (IEC 61158/61784) | Tüm Endüstriyel Otomasyon Görevleri İçin Fieldbus

PROFIBUS saha düzeyinde uluslararası standart fieldbus sistemleri arasında pazar lideridir. Üretim uygulamalarında ve proses odaklı uygulamalarının ikisinde birden haberleşme imkanı sunan sadece fieldbus’tır.

 

PROFIBUS’a Genel Bakış

 

Haberleşme sistemi modüler bir konsepti ve tecrübeleri farklı otomasyon ve proses endüstrilerindeki bütün segmentlerde en farklı uygulamalara adapte edilebilir. İletişim sistemi tüm dünya üzerinde kendini kanıtlıyor ve bütün üretim e-proses adımlarında kullanılabiliyor. PROFIBUS çözümleri yatırım, operasyon ve bakım fiyatlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur ve üretiminizi artıracak kesi bir destek verir. 

 

AS Arayüzü | Kablo Demetine Bir Alternatif Olarak Akıllı Çalışma Alanı Standartı 

 

AS Arayüzü (AS-i) en düşük alanda kolaylık, güvenlik ve entegrasyon ile sensörleri ve aktüatörleri bağlayan güçlü ve etkili bus sistemi oluşturur.
 

 

Sistem Konfigürasyon Örneği

 

AS Arayüzü PROFIBUS ve PROFINET için uygun maliyetli bir besleyici sağlar ve basit bir mühendislik çözümü sunar. IEC 62026-2 uyarınca standartlaştırılmıştır. Bütün bileşenler Siemens tarafından AS-i şartnamesine göre hazırlanmış, test edilmiş ve onaylanmıştır. 

 

 

IO-Link | Prosesteki Son Adımlar Üzerindeki Boşluğu Kapatır

 

Güvenli otomasyon sensör ve aktüatör ile mümkündür. Sensör ve aktüatörlerin akıllı bağlantısı kontrol seviyesinde hassas ve karlı üretim sağlamaktadır. Haberleşme standardı IO-Link ideal olarak bu amaca uygundur. Entegre edilen tüm bileşenler IO-Link tarafından kolaylaştırılmıştır.
 

IO-Link ile Ağ Yapısı

 

Endüstriyel Kablosuz Haberleşme

 

Kablosuz haberleşme endüstride, özellikle de otomasyonda esnek ve etkili sonuçlar elde edilmesi için yeni imkanlar ortaya koyuyor. SIEMENS Endüstriyel kablosuz haberleşmeden IWLAN'a dayalı uzak ağ bağlantısına kadar birçok ürün sunmaktadır. Uygulamanız vinç, sürücüsüz ulaşım sistemi veya uzaktan kontrol gerektirebilir. Her türlü durumda kablosuz haberleşme ürünleri dış kadar iç mekan uygulamalarında da kalitesi, dayanıklılıkları ve güvenli oluşlarıyla ön plana çıkmaktadır (en zor koşullarda bile).

Güvenilir Kablosuz Bağlantı

 

Endüstriyel Uzaktan Bağlantı | Tüm Dünya Genelinde Uzaktan Erişim - Güvenli ve Esnek

 

Endüstriyel oluşumlar bazen başka ülkelerde veya sınırlarda olabilmektedir. Uzaktan kontrol ile  SIEMENS kamu için altyapı, üretim ve süreç endüstrisinde endüstriyel uzaktan iletişim için kaliteli çözümler sunmaktadır. Dünya geneline dağılmış oluşumları birbirine bağlamak için  modem ve yönlendirici sunmaktadır. Bu araçlar özel veya kamu ağlarında hem kablolu hem de kablosuz iletişim için kullanılmaktadır. Aynı zamanda video takip, durum görüntüleme veya akıllı şebeke uygulamaları gibi uzaktan erişim gerektiren uygulamaların kullanılmasını sağlamaktadır.

 

 

Makinelere SIMATIC Yoluyla Uzaktan Erişim


Kaynak: SIEMENS