Fabrikalarda Sanal Gerçeklik ile Eğitim

23

Sasha Lekach, San Francisco'da sanal ve artırılmış gerçeklik şirketi HTC Vive'nin mağazasına bir ziyarette bulundu. Daha sonra katıldığı Vive sanal gerçeklik etkinliğinde, şirketin yeni duyurduğu, Vive Focus sistemini deneme fırsatını buldu. Vive Focus, şirketler için sağlık, eğlence, otomotiv, havacılık ve perakendecilik gibi alanlarda kullanılmaya yönelik genişletilmiş bir sanal gerçeklik sistemidir. Sasha Lekach, Vive Focus sanal gerçeklik deneyimini “Bir otomobil fabrikasında üç eğitim görevini başarıyla tamamladım, çok eğlenceliydi” sözleriyle anlattı. Vive Focus sistemi ile sağlanan eğitim nasıl otomobil üretilebileceğini anlatmaktadır. Çalışanları eğitmek için bir sanal gerçeklik sisteminin uygulanması, otomobil üretim sektöründe hızı ve verimi arttırabilir. Tesla şirketinde aylardır üretimde yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında bu eğitimin önemi anlaşılabilir.

Sasha’nın Vive Focus sistemini incelemek için gittiği etkinlikte sanal eğitim dünyaları yaratmak için Vive VR(sanal gerçeklik) teknolojisini kullanan Alman şirketi Innoactive’de vardı. Şirket dünya çapında bulunan otomobil üreticileriyle sanal eğitim oturumları kurmak için Volkswagen Grubu ile birlikte çalıştı. Innoactive kurucusu ve CEO'su Daniel Seidl, Sasha’ya kulaklık ve 6DoF denetleyicilerini takarak sanal eğitim için hazır hale getirdi. Sasha’nın eğitim simülasyonunda görevi parçaları almak ve rafta uygun yerlere yerleştirmekti. Parçaları almak ve rafa koymak için iş eldiveni ile donatılmış sanal elleri kullandı. Eğitimde kullanıcıya yardımcı olması için parçayı koyması gereken yer mavi bir işaret yardımıyla gösterilmekteydi. Ida adında bir robot, eğitime rehberlik etmek amacıyla yapması gerekenleri açıklıyor ve hangi düğmelere basılması gerektiğiyle ilgili hatırlatmalar yapıyordu. Sasha yönergeleri takip etti ve araba gövdesini bir araya getirerek eğitimi başarılı bir şekilde tamamladı. Sasha eğitimden geçtikten sonra, fabrikada hangi ekipmanların bulunduğunu daha iyi anladı. Deneyim boyunca her bir makinenin ne yaptığını, nasıl hareket ettiğini ve nasıl davrandığını yakından görebildi. Ayrıca fabrika ortamıyla karşılaştırıldığında eğitimde bir iş kazasının yaşanma riski çok düşüktü. Sasha “Eğitimde daha dikkatli olsaydım fabrika hakkında çok şey öğrenebilirdim ancak işi daha iyi anlasam bile, sanal deneyimin becerileri kısıtladığını ve işin önemini azalttığını hissettim” dedi.

Innoactive şirketi, Volkswagen ile birlikte, 5 Volkswagen markası dahilinde 30 simülasyonda 10,000 çalışanı eğitmek için çalışıyor. Simüle edilmiş eğitimin gerçek bir eğitimle aynı olmadığını biliyorlar, ancak bu eğitim süreci fabrika düzenini öğretir ve çalışanları yaptıklarına aşina hale getirir. Innoactive, Volkswagen gibi müşterilerin eğitim oturumları ve işyeri simülasyonları için içerik yönetim sistemini ve yazılımını sürekli olarak geliştiriyor. Vive Focus sisteminin yeni güncellemeleri ile çalışanlar bir sanal otomobil fabrikasında etkileşime girebilir ve birlikte çalışabilir.

Innoactive Hub - Get started with enterprise VR collaboration. from Innoactive on Vimeo.

Statista istatistik portalı verilerine göre ABD endüstrisinde 2017'de 93,6 milyar dolar kişisel eğitimlere harcanmıştır. Seidl, sanal gerçeklik eğitimlerindeki hataların iş akışını bozmadığını veya pahalı bir makineye zarar vermediğini söylüyor. Sanal gerçeklik eğitiminin tamamı dijitaldir ve bir düğmeye basarak sıfırlanabilir. Seyahat süresi ve maliyetleri gibi ek maliyetler de mevcut değildir. Bununla birlikte, sanal gerçeklik programının da bir maliyeti söz konusudur. Ticari amaçlarla kullanılmak üzere tek başına Vive Focus kulaklık setinin 599 $ kadar bir fiyatı vardır. Şirketler için sanal gerçeklik sistemleri fuarında HTC Viev dışında yer alan Raymond Corp, Airbus ve Bell Flight gibi şirketler de basında yer buldu. Raymond Corp, sanal forklift operasyonları üzerine ve Airbus, denetim süreçlerini hızlandırmak için sanal maketler ve uçak modellerinin 3 boyutlu modellenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Bell Flight ise bir helikopter için sanal bir model geliştirdi.

Yazar: Muhammed Ali Beyazıt

Kaynak: Mashable