Gelecek Haberleşme Üzerine Kurulacak

Günümüzde Sanayi 4.0 evresiyle birlikte fabrikaların üretim süreçlerindeki büyük veri miktarı hızla artıyor. Pek çok veri çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarılı yönetilmesi ise Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikaların hayata geçirilebilmesi için büyük önem taşıyor. İşte bu noktada devreye CC-Link IE giriyor.

20

Veri toplama ve paylaşma sürecinde en önemli faktörün bant genişliği olması nedeniyle CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolü olarak öne çıkıyor. Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağını söyleyen CLPA (CC Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, CC-Link IE’nin şimdi ve gelecekte Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. CC-Link IE ile büyük miktarda verinin bilinen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kat daha hızlı ve doğru bir şekilde yönetilebileceğini vurgulayan Bizel, bu teknolojinin farklı üreticilere ait cihazların genel bir ağ üzerinde serbestçe iletişim kurabilmesini sağlayacak kapasiteye sahip olduğunun da altını çiziyor.

 

Siber fizik sistemlerin Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birleşimi olarak özetlenebilen Sanayi 4.0, birbirleriyle internet temelli teknolojiler aracılığıyla iletişim kuran mekanik ve yazılım bazlı özellikleri birleştiren sistemleri ifade ediyor. Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan biri ise büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi. Makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Dijital fabrikalarda pek çok veri çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarısında bant genişliği büyük önem taşıyor. İşte bu noktada devreye CC-Link IE’nin girdiğini ifade eden CLPA (CC‑Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, CLPA ve CC-Link IE ile ilgili şu bilgileri aktarıyor;

“CC‑Link uyumlu ürün üreticileri ve CC‑Link teknolojisi kullanıcılarından oluşan CLPA (CC-Link Partner Association), dünya çapında 2 bin 300'den fazla üyesi bulunan en büyük ve dinamik global sektör kuruluşlarından biri olma özelliğini taşıyor. Endüstriyel otomasyonda network haberleşmesi için CC‑Link teknolojisinin dünya genelinde benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlayan CLPA, bu doğrultuda CC‑Link özelliklerini denetliyor ve yönetiyor. CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, Sanayi 4.0 çağında daha da önemli hale geldi. Çünkü yeni endüstri evresinde bilgiye, birden çok cihaz tarafından, birden çok noktadan gerçek zamanlı olarak ulaşılması önem kazanıyor. Bu noktada CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolü olarak öne çıkıyor.”

Fabrikalarda Maksimum Verimlilik…

Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağını ve Sanayi 4.0'ın kanunlarını hayata geçirmek için fabrikalarda robotlar dahil tüm makinelerin birbiriyle haberleşmesi gerektiğini vurgulayan Tolga Bizel, “CC-Link IE, fabrika otomasyon teknolojileri üreticilerinin saha kısmındaki ürünlerinin birbirleri ile haberleşmesi için çok güçlü bir platform oluşturuyor. Aynı zamanda bu teknoloji, farklı üreticilere ait cihazların genel bir ağ üzerinde serbestçe iletişim kurabilmesini sağlayacak kapasiteye de sahip. Genel olarak saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kat daha hızlı olan CC-Link IE, saniyede bir gigabit ile haberleşme imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu teknoloji, şimdi ve gelecekte Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi için en büyük potansiyele sahip. Bir gigabitlik açık endüstriyel ethernet ağı CC-Link IE, saha cihazlarından kontrolörlere çok hızlı iletişim sağlayarak üretim tesisinin tamamında maksimum verimliliği mümkün kılıyor” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Fabrikaların bazı bölümlerinde milisaniyeler mertebesinde haberleşmek gerektiğini belirten Bizel, CC-Link IE gibi bir altyapısı olmayan üretim tesislerinin sürekli değişen ve kişiselleşen taleplere hızlı yanıt vermelerinin zorlaştığını vurguluyor.

En Hızlı Büyüyen Endüstriyel Ethernet Teknolojisi

Sanayi 4.0’ın ortaya çıkışı 2011 yılına uzanırken, CC-Link IE’nin kullanılmaya başlanmasının 2007 yılına dayandığını ifade eden Bizel, sözlerini şöyle sürdürüyor:  “Asya’da otomotiv ve tüketici elektroniği sektörlerinde lider şirketlerle çalışan ve bu şirketlerin ihtiyaçlarına CC-Link IE ile yanıt veren CLPA’nın Sanayi 4.0’ın yükselişini dört yıl önceden öngördüğü söylenebilir. O tarihten bu yana CLPA, otomasyon hiyerarşisinin tüm seviyelerinde gigabit performansı ve açık geliştirme çözümleri sunmak üzere önde gelen tedarikçilerle birlikte çalışıyor ve sektöre öncülük etmeyi sürdürüyor.

Asya’da kullanılmaya başlandığı tarihten bu yana popüler olan ve dünyanın geri kalanında da ağ oluşturma çözümü olarak hızla yaygınlaşan CC-Link IE, bağımsız pazar araştırmalarına göre en hızlı büyüyen endüstriyel ethernet teknolojisi olarak dikkat çekiyor. CC-Link IE Field’ın son olarak aldığı IEC 61158/61784 sertifikasyonu, İngiltere ve Almanya gibi oyuncuların Sanayi 4.0 felsefesine ve akıllı fabrikalara uygun otomasyon çözümleri geliştirmelerine yardımcı olarak Avrupa’da ki konumunu daha da güçlendirmiş durumda.”

Sanayi 4.0 İçin İşbirliği Şart

Sanayi 4.0’ın üreticiler için uygun bir çözüm olmasını sağlayan bir diğer önemli faktörün işbirliği olduğuna dikkat çeken Bizel, “Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, Sanayi 4.0’ın da belirlenen yönergelere ve standartlara uygun olarak geniş çaplı bir biçimde benimsenmesinin ve işbirliğinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Farklı ülkelerden üreticiler, kamu otoriteleri ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek uygulanabilir ve etkili bir çerçeve oluşturabilirler. Bu misyonla hareket eden CLPA, tüm dünyada şirketlerin yeni nesil ağ oluşturma teknolojilerini uygulamalarına yardımcı olarak akıllı otomasyona ve Sanayi 4.0’a geçişlerini kolaylaştırmayı hedefliyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

CLPA Hakkında

CC-Link Partner Association (CLPA) tüm dünyada 2 bin 300’den fazla üye şirketi bulunan uluslararası bir organizasyon. 300 üretici üyesi 1.400’ün üzerinde sertifikalı ürün üreten CLPA, CC-Link açık otomasyon ağı teknolojileri ailesinin desteklenmesini ve teknik olarak geliştirilmesini sağlamayı amaçlıyor. Asya’da lider açık endüstriyel otomasyon ağı teknolojisi olan CC-Link, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’da da popülerlik kazanıyor. Almanya, İngiltere, Kuzey Amerika, Japonya, Çin, Güney Kore, Tayvan ve Singapur'da ofisleri bulunan CLPA’nın Avrupa için geliştirdiği temel girişim olan Gateway toAsia (Asya’ya Geçit - G2A) programı, Avrupalı işletmelerin Asya’daki iş faaliyetlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.