Gıdaya Güvenmek: Patates Cipsi İçin Blok Zincir

08

Blok zinciri, gıda endüstrisinde ürünlerin kullanım ömrü boyunca şeffaf bir şekilde takip edilmesini sağlar.

Yorgun olduğunuz bir günün akşamında bir paket patates cipsi ile televizyon karşısında oturmaktan hoşlanmayan biri var mıdır?

Peki cipsin paketinin üzerindeki etikete göre, ürünün izlenen organik çiftliklerden gelmesi gerekiyor. Ancak bir tüketici organik kalitenin gerçekten yüzde yüz garantili olduğunu nasıl biliyor? 

Bu yalnızca daha fazla tüketicinin üreticiden daha fazla bilgi almak istemesiyle alakalı skandallardan kaynaklanmıyor. Kullanıcılar Ürünler ve nereden geldikleri hakkında tamamen bilgilendirilmek istiyorlar. Bu kimya endüstrisi, kimya ve ilaç endüstrisi, enerji üretimi ve bankalar gibi sektörlerde kesin olarak en yüksek önceliğe sahip olan bir şey. Buradaki şeffaflık arzusu, mümkün olan en fazla ürün detayına olan talebin artmasıdır. Şirketler, müşterilerinin bu ayrıntıları almasını ve böylece alternatif bileşenlerle benzer ürünlere sahip rakiplerden ayrı olmalarını nasıl sağlayabilir?

Şeffaflık ile Güven

Bu amaçla, bir nihai ürün hakkındaki bilgiler mümkün olduğunca kapsamlı, güvenilir ve kolay erişilebilir olmalıdır. Örneğin, bir QR kodu ile yapılabilecek, münferit bileşenlerin kökenleri veya üretim koşulları, nakliye ve ambalajlama hakkındaki mevcut tüm bilgilere erişim sağlar. Ve aslında, eğer bu bilgiler bir müşterinin değerine uygun olanı ve tercih ettiği şeyle eşleşirse, tüketicilerin yüzde 86'sı daha yüksek bir fiyat ödemeye razı olur. (Şeffaflık İçeriği ve Tüketici Yolculuğu,2017)

Özellikle yiyecek ve içecek endüstrisi gibi hassas sektörlerde, bu kadar izlenebilir, güvenilir bilgiler üretim zincirindeki paydaşlar için de önemlidir. Böylece gerekli düzenlemelere uyduklarından emin olabilirler ve bu uygunluğu belgeleyebilirler. Bu şekilde, küreselleşmiş bir mal ekonomisinde, menşe dokümantasyonu, şeffaf dağıtım ve kalite standartlarına uygunluk garanti edilebilir.

Daha Fazla Güvenlik İçin Veri

Bulut tabanlı platformlar ve çeşitli teknolojiler, üretim yaşam döngüsü içindeki çeşitli adımlardan verilerin kaydedilmesini, filtrelenmesini, analiz edilmesini ve birleştirilmesini mümkün kılar. Dijital süreç ve işlemlerin, ürün yaşam döngüsündeki tüm paydaşlar tarafından izlenebilecek ve gözlenebilecek şekilde tasarlanmasını mümkün kılacak bu verileri izlemek için manipülasyona dayanıklı bir teknoloji arayışında Blok zincir teknolojisi araştırılabilir.

►İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0 | Yüzyıllardır Süren Üretim İnovasyonunun Sonucu

Blok Zincir Teknolojisi Yeni Fırsatlar Açıyor

Bu teknoloji şu anda yakın tarihin en büyük ekonomik yeniliklerinden biri olarak sayılmaktadır. Bu ilgili taraflar izin vermediği sürece hiçbir işlem veya bilgi öğesine doğrudan girilip kaydedilmeyen tanımlanmış bir veri tabanı yapısına dayanır. Belirli bir süre sonra, bu noktaya kadar gerçekleştirilen işlemler bloklar halinde birleştirilir ve sağlama- karma değeri olarak bilinen- ve bir zaman damgası verilir. Doğrulanmış bir giriş yapıldıktan sonra, asla değiştirilemez. Günümüz standartlarına göre, bu teknoloji özellikle güvenli kabul edilir. Yeni bloklar, daha önce kurulmuş bir bloklar zincirine bağlanmıştır. Böylece bilgi zinciri büyür ve ağdaki tüm katılımcılar her zaman gerçek zamanlı olarak kontrol edebilecekleri şifreli verilerin aynı kopyasına sahiptir.

“Doğrulanmış” Bir Sertifika

Patates cipsine organik bir sertifika ile tekrar bakalım. Patates cipsi üretim sürecine katılan herkes, her zaman üründe ne olduğunu ve içeriğini, nerede ve nasıl olduğunu patatesin yetiştirildiği organik çiftçinin tarlasından, depolarına, taşıma ve işlemelerine- dilimleme, kızartma ve baharatlamagibi- ve ardından bakkaliye paketleme ve dağıtıma kadar bilir. Patatesin geçtiği her istasyonda, kaydedilebilecek veriler üretilir. Ancak, bu veriler blok zincirine dahil edilmeden önce, ağa katılan herkes tarafından doğrulanmak zorundadır.

Sonuçta, tüketiciye istediği zaman incelenebilecek kesintisiz bir bilgi zinciri sağlar ve alıcının yongalarının yapılmasını garanti eder. Örrneğin, %100 organik olarak yetiştirilen patateslerin optimum koşullarda işlenmelerini sağlar.

Uygun Maliyetli Veri Kullanımı

Siemens de bu yenilikçi teknolojiye güveniyor ve yiyecek ve içecek endüstrisi için ilk takip ve izleme uygulamalarını geliştirmek için Atos IT Çözümleri ve Servisleri GmbH ile çalışıyor. Bunu yapmak için, blok zinciri teknolojisini MindSphere (bulut tabanlı, açık bir IoT işletim sistemi) ve iletişime hazır donanım portföyü gibi mevcut, kurulu sistemler ile birleştiriyorlar.

 

Kaynak:

Siemens

 

Yazar: Murat Bilgin