İstanbul Aydın Üniversitesi Binaları Cerberus PRO İle Korunuyor

İnsan hayatının korunması yangın algılama sisteminin en önemli görevidir. Dakikaların dahi yangın durumunda çok kritik önemi vardır. Bu nedenle erken algılama ve alarm hayati öneme sahiptir. Yeni nesil SIEMENS Cerberus Pro ile binaları yangına karşı korumak ise artık çok daha kolay. İstanbul Aydın Üniversitesi de büyük kampüs alanındaki insanları ve binaları yangın çıkması durumunda güvenle korumak için yangın koruma sistemi Cerberus PRO kullanmayı tercih etti. Bütün kampüse uygulanan bu sistemi gelin birlikte inceleyelim.

06

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğrencileri, personeli ve binaları yangın çıkması durumunda güvenle korumak için yangın koruma sistemi Cerberus PRO kullanılmasına karar verildi.

İstanbul’un batısında yer alan ve 2007’de özel bir üniversite olarak kurulan İstanbul Aydın Üniversitesi yaklaşık 34.000 öğrenciye sahip ve 11 kampüs, 10 fakülte ve bir teknokentten oluşuyor. Eski yangın koruma çözümü birden fazla yanlış alarma neden olan ve farklı tedarikçilerden alınan birkaç sistemin karışımıydı. Büyük önceliğe sahip kampüsteki öğrenciler ve personelin daha iyi korunması için İstanbul Aydın Üniversitesi eski yangın koruma sistemiyle bir kaynaklı ileri yangın koruma sisteminin değiştirilmesine ihtiyaç duydu.

 

Üniversitedeki insanları ve binaları yangına karşı korumak oldukça önemli ve büyük bir sorundu. Kampüsün laboratuar ve sınıflardan, kafeteryalara kadar birçok geniş alanı vardı ve her biri farklı bir gereksinime sahipti. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin daha iyi bir çözüme ihtiyacı olmasının sebebi de buydu. Yeni sistemin diğer bir önemli yönü ise güvenlik komuta merkezindeki bütün sistemi merkezi olarak izleyebilecek olmasıydı. Ayrıca, üniversitedeki eğitim hayatını bozmadan dönem boyunca sistemi hızlı bir şekilde yüklemek ve devreye almak çok önemliydi. Durum böyle olunca Siemens Çözüm Partneri, infoMET Teknolojileri İstanbul Aydın Üniversitesi’ne eski sistemlerini Siemens Cerberus PRO ile değiştirmesini önerdi.

 Şekil 1: infoMET Teknolojileri Proje Müdürü Bahar Kılıç, Cerberus PRO yangın koruma sistemi hakkında bilgi verirken

 

EN-54 sertifikalı Cerberus PRO yangın koruma sistemi farklı yaklaşım gerektiren üniversiteler gibi zor uygulama alanları için özelleştirilmiş bir çözümdür. Fakat İstanbul Aydın Üniversitesi, farklı gereksinimlerini karşılamak için güvenilir bir yangın sisteminden daha fazlasını kazandı ve aynı zamanda eski yanlış alarm sorunlarını ortadan kaldıran bir sisteme sahip oldu.

Şekil 2: İstanbul Aydın Üniversitesi Güvenlik Komuta Merkezi

 

Neticede, İstanbul Aydın Üniversitesi bütün kampüse 1500 duman dedektörü ve 50 çoklu sensörlü duman dedektörleri ve çok sayıda yangın kontrol panelleri yükledi. Binalar fiber-optik hat ile bağlandı. Bütün alarmlar, güvenlik komuta merkezinde ve her binadan bölgesel olarak 7/24  izlenebiliyor.  Her bina kendi yangın kontrol paneline ve dedektörler gibi döngü cihazlarına sahip. Sistem ayrıca bir olay sırasında asansörleri ve her binanın seslendirme sistemiyle kapıların girişlerini kontrol ediyor.

Şekil 3: Standart alarm durumunda yangın koruma sistemi şeması

 

Projenin sonunda, çalışmalardan oldukça memnun kalındı. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın. “Öğrenciler, personel ve ziyaretçilerin güvenliği bizim için en yüksek önceliğe sahip” şeklinde açıklıyor. Müşterilerine niçin Cerberus PRO’yu tavsiye ettikleri sorulduğunda infoMET Teknolojileri Proje Müdürü Bahar Kılıç "Siemens’in bir çok ürünüyle çalışıyoruz ve bu ürünlerin kesinlikle güvenilir olduğunu, yanlış alarma sebep olmadığını ve farklı uygulamalarda faklı kullanımlara uygun olduklarını biliyoruz.” şeklinde cevaplıyor. Şu anda kampüste inşa edilen ek binaların güvenliği de Cerberus PRO ile sağlanacak.

 

Cerberus PRO Hakkında

Güçlü kontrol panelleri her sistem mesajı için kapsamlı, hızlı, kullanımı kolay ve uzaktan erişim imkanı sağlar. Cerberus PRO panelleri tek başına karmaşık ağlara yenilikçi LAN teknolojisi ile bağlanabilirler. Cerberus PRO'nun akıllı detektör ailesi, şartlar ne olursa olsun tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek donanıma sahip. Aynı zamanda yangından bağımsız olarak CO algılaması için çözüm sağlarlar. Gelişmiş ASA detektörleriyle yüksek algılama ile birlikte yanlış alarmları engellerler.

Şekil 4: Soldan sağa sırasıyla; yangın kontrol paneli, yangın dedektörleri, manuel çağrı butonu ,sesli ve ışıklı yangın alarm cihazları, kat tekrarlama paneli

 

Cerberus PRO aynı zamanda güvenilirlik özellikleriyle benzersiz bir sistem sunar:

► Yangın kontrol panelleri alçaltılmış mod sağlarlar ve enerji kesintisi durumunda dahi detektörler kontrol panellerine alarm iletip sirenleri çalıştırırlar.

► Her bir yangın detektörü ve çevresel cihaz, cihaz kısa devre izolatörü ile donatılmıştır. Açık veya kısa devre kolayca lokalize edilir.

► C-NET ring hattı olarak kurulduğunda, eğer hat bir noktadan kesintiye uğrarsa bilgi diğer son noktadan panele yönlendirilir. Bunun anlamı alarmlar halen iletilebilir.

► Hat ayırıcılar- C-NET hattının muhtelif yerlerine bağlanarak kısa devre durumunda işlevselliğin devamını sağlarlar.

Şekil 5: Yangın kontrol paneli, manuel çağrı butonu, duman ve yangın dedektörleri

 

Cerberus PRO sistemine genel bakış

C-NET, yangın detektörleri ve çevresel cihazlar haberleşme ağ bağlantısı;

Bir modem olan C-NET, çok amaçlı detektör haberleşme sistemi planlamaya olanak sağlar: bütün detektörler ve çevresel cihazlar aynı döngü'yü paylaşır. Yangın sistemindeki C-NET Cihazları bu döngü'den haberleşebilmelerinin yanı sıra ilave kablolamaya ihtiyaç duymadan besleme enerjisini C-NET'ten alırlar.

Küme (C-WEB-SAFEDLINK);

Panellerin ve yangın terminallerinin ağ bağlantısı için kullanılır. Yangın sistemi tehlike yönetim istasyonuna bağlı ise 16 yangın kontrol panellerine kadar operatör terminalleri bir küme içerisinde birbirlerine bağlanabilirler (C-WEB- SAFEDLINK). Tehlike yönetim sistemi yoksa 32 panele kadar bir küme içerisinde paneller bir ağa bağlanabilirler.

Omurga (C-WEB/ LAN)- Kümelerin bağlantısı için LAN ağ bağlantısı;

14 kümeye kadar ve 16 panele kadar EN-54'e göre fiberoptik omurga (C-WEB/LAN) oluşturulabilirken bu omurga yapısı ile Cerberus PRO oldukça karmaşık binaların yapısını ve organizasyonel proseslerini görüntüleyebilir. Bu yapı, geniş ve karmaşık yangın sistemlerinde,örneğin üniversitelerde olduğu gibi geniş bir alana sahip yerlerde planlama açısından ideal bir çözüm olmaktadır.

Şekil 6: Yangın Koruma Sistemi devreye girmediği zaman ki sistem şeması

 

Cerberus PRO Hakkında Önemli Noktalar

► Cerberus PRO - adresli yangın dedektörlerinin kapsamlı bir portföyü.

► Güvenillir ve çok erken algılama - yanlış alarmla hiçbir kesinti yok.

► Genişletilmş ağ olanakları ile - karmaşık binalar için idealdir.

► Siemens’in entegre portföyü - bütün yangın güvenlik sistemleri bir kaynaktan geliyor.

 

Kaynak: Siemens