Kapsamlı Şarj Etme Teknolojisi ile Elektrikli Otobüsler

Şehirler geleceğin ekonomik ilerlemelerinin önemli bir parçası olmakla birlikte kendi içlerinde de büyümeye devam etmektedirler. Şehirlerdeki yaşam kalitesini devam ettirmek ise büyük bir görevdir. Tam da bu noktada yeni kullanıma sunulan hızlı şarj istasyonları, Hamburg’da gün içerisinde birçok kez çeşitli firmalar tarafından üretilen elektrikli otobüslerin şarj ihtiyacını karşılıyor. Böylece Hamburg şehri, toplu taşımanın neden olduğu emisyondan kurtulma yolunda önemli bir adım atmış oluyor. 

11

Hamburg şehrinin önde gelen toplu taşıma sistemi operatörü Hamburger Hochbahn AG, Hamburg’un kuzeyinden merkezine giden bir hatta yepyeni bir sistem kullanma kararı aldı. Bu hatta Volvo marka hibrit araçlar test ediliyor. Otobüslerin aküleri, 9.3 km uzunluğundaki hatların son durağında şarj ediliyor. Her şarj istasyonunda iki tane elektrik direği bulunuyor ve üst noktadan sarkan pantograflar ile sadece 6 dakikada şarj işlemi tamamlanıyor.

 

Siemens Mobility tarafından geliştirilen Hamburg’da ki hızlı şarj istasyonları önceleri sadece Volvo ile uyumlu olduğundan elektrikli otobüs üreten diğer firmalar devre dışı kalmıştı. Bu da şehrin planlama kapasitesini kısıtlamaktaydı. Ancak 2016 Ağustos’ta Siemens’in 300 kW'lık yüksek güçlü akü şarj edicileri sayesinde Polonyalı otobüs üreticisi Solaris’in üretmiş olduğu elektrikli otobüsler de şarj edilmeye başlandı. Böylece Göteborg ve Stockholm gibi toplu taşımada önde gelen yerlerin de belli markalara bağlı kalmaksızın elektrikli otobüs kullanımlarının önü açılmış oldu. 

 

 

 

Neden Elektrikli Otobüsleri Tercih Etmeliyiz? 

► Doğru şarj etme teknolojisiyle, elektrikli otobüsler çok avantajlı hale gelir ve şehirlerdeki sürdürülebilir ulaşım çözümleri için artan talebe çok yönlü alternatif sağlar.

► Elektrikli otobüsler ile bölgesel olarak emisyonsuz, sessiz ve güvenilirdir ayrıca yenilenebilir enerjiyi kullanırlar.

► Elektrikli otobüs sisteminde yüksek güçte harici şarj istasyonu kullanmak hizmet sürekliliği, kapasite ve yolcuların konforundan ödün vermemek anlamına gelir. 


Daha Temiz ve Gürültüden Uzak Bir Çevre

İnsanlar toplu taşıma araçlarına daha fazla yöneldikçe yapılan bu çalışma başarısını arttırmış olacak. Alman Federal İstatistik Ofis’inin verilerine göre Almanya’da sadece 2015 yılında 11 trilyon civarında yolculuk yapıldı. Bu sayının önceki yıllara göre çok yüksek olduğu görülmektedir ve önümüzdeki yıllarda daha da artması kaçınılmazdır. Bu veriler çevre dostu otobüslerin önemini çarpıcı bir şekilde ortaya koymaktadır. Otobüslerin çoğunun içten yanmalı motorlarla çalışıyor oluşu çalışmaların otobüsler üzerine yoğunlaşmasına neden olmaktadır. 

 

 

Elektrikli otobüsler şehirlerdeki toplu taşıma planlamalarında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Emisyon ve gürültü konusunda sağladığı faydaların yanı sıra; çevreci olması, çevredeki insanların yaşam kalitesini arttırması, enerji verimliliğinin yüksek olması ve içerdiği mekanik parçaların daha az olması nedeniyle daha az bakım gerektirmesi elektrikli otobüsleri daha cazip hale getirmektedir. Ayrıca şarj sistemlerinin kalitesinin artışının, elektrik otobüslerin gelişimindeki payı çok yüksektir.

Hatların son duraklarında otobüslerin tamamen şarj olması, gecikme olmaksızın bir sonraki şarj istasyonuna ulaşmasını garanti ederek hat mesafesinin arttırılabilme seçeneğini sunmaktadır. Dahası kısa şarj süreleri otobüs operatörlerinin kısa aralıklarda gerekli servis ve bakım işlemlerini gerçekleştirmelerine izin vermektedir. Şarj için gerekli bileşenlerin bir direk ve  küçük bir transformatör yapısı olması yine büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çok daha az ekipman gerektiren elektrikli otobüsler için sadece Wi-fi iletişim birimi ve bağlantı noktaları (pantografların bağlanması için) gerekmektedir. Bu durum da otobüslerin daha hafif ve basit olmasını sağlar.

 

 

 

 

 

Esnek Şarj İşlemi

Şarj işlemi şu şekilde gerçekleşir:
 

Otobüs şarj istasyonuna varır ve pantografların (akım toplayıcı) altına doğru ilerler. Wi-fi sistemi anında otobüs ile şarj istasyonu arasında bağlantı kurar. Pantograflar otobüslerin üzerindeki bağlantı noktalarına iner ve şarj etme işlemine başlar. Otobüsün akü şarj seviyesi ve durumu şoförün önündeki otobüs panelinde sürekli olarak gösterilir. Sürücü şarj işlemini istediği zaman durdurabilir. Bu durumda yüksek güçlü hızlı şarj sistemi akımı düşürür ve şarj devresini açar. Daha sonra pantograf kalkar ve otobüs istasyondan ayrılır. 

Hamburg Eyalet Yönetimi’nin 2020 için koyduğu hedefte sadece sıfır emisyonlu elektrikli otobüslerin tedarik edileceği bilgisi yer almaktadır. Esnek şarj istasyonları sayesinde Hamburg’un bu zor görünen hedefe önemli bir şekilde yaklaştığı belirtilmelidir. 

 

Neden Harici Şarj İstasyonlarını Kullanmalıyız?

► Harici Şarj istasyonu hızlı, güvenilir ve çok yönlüdür.

► Harici Şarj istasyonu özel rota profiline ve otobüsün batarya boyutuna adapte edilebilir.

► Bir şarj istasyonu bir çok otobüsü başarılı bir şekilde şarj edebilir. 

► Şarj etme süresi 3 dakikadan 9 dakikaya kadar tarifeli seferler için idealdir. 

 

 


Kaynak: