Nesnelerin İnterneti 2018 Öngörüleri

Nesnelerin interneti aygıtların ve bağlantının ötesine geçiyor. Forrester, nesnelerin interneti araştırmalarında 2018'de işletmelerin nesnelerin interneti ile yeniden şekilleneceğini öngörüyor. Nesnelerin interneti birçok işin yapılış şeklini değiştirecek.

19

Nesnelerin interneti terimi geniş bir uygulama yelpazesine sahip olduğu için zaman zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Konu nesnelerin interneti olduğunda genellikle bağlantılar veya aygıtlar kısmına odaklanılır. Teknik düzeyde ise nesnelerin interneti bu iki unsurun yanı sıra analitik, gelişmiş yönetim, izleme ve tabii ki hassas verilerin ve varlıkların korunması için güvenliği kapsamaktadır. Forrester’a göre nesnelerin interneti iş geliştirme basamakları 3 kola ayrılıyor.

► Müşterilerle etkileşim kurmak amacıyla bağlı teklifler veya ortamlar oluşturmak için kullanım örnekleri tasarlayın. (Örneğin; bağlı bir ürünle yeni işletme modellerini etkinleştirmek veya müşteri deneyimini iyileştirmek)

► Süreçleri iyileştirmek, yeni verimlilikler sağlamak veya müşteri deneyimlerini geliştirmek için kullanım örneklerini baz alın. (Örneğin; filo yönetimi veya tahmini bakım)

► Üçüncü kişilerin bağlı verilerini kullanmak için senaryolar oluşturun. (Örneğin; kendi tekliflerinizi tamamlamak için hava durumu veya trafik bilgileri)

Nesnelerin İnterneti Öngörüleri: Forrester

Nesnelerin interneti, kişilerin rolleri ve sorumlulukları da dahil olmak üzere işletmelerin nasıl organize edildiğini yeniden şekillendirmektedir. Forrester, kuruluşların nesnelerin interneti tarafındaki potansiyeli kullanmalarının yollarını derinleştiriyor. İşletmelerin 2018’de nesnelerin interneti ile mağaza içinde olacaklara hazırlamalarına yardımcı olmak için 2018 yılına ait nesnelerin interneti öngörülerini listeledi. İşte 3 madde ile bu öngörüler:

► IoT platformu "tasarla" ve "işlet" senaryolarında uzmanlaşmaya başlayacak. Bugün belirli IoT senaryolarına uygun bir platform arayan alıcılar AWS IoT, General Electric (GE) Predix ve Microsoft Azure IoT Suite'i içeren geniş bir platform yelpazesi karşısında yalnızca çok kısıtlı bir kesim çözüm getirebilecek. 2018'de platformların, kitlenizin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde uzmanlaşmasını bekleyin. (yeni bağlı ürünler yaratmak veya bağlı bir süreç dağıtmak olsun)

► Yeni Avrupa yönergeleri, IoT verilerini ticarileştirmek için yeşil ışık yakıyor. ABD merkezli şirketlerin büyük bir yüzdesi, Avrupa'daki organizasyonlara kıyasla verileri pazarlamaktadır. Bu gecikmeyi kabul eden Avrupa Komisyonu, ileri teknoloji kullanımını teşvik etmek ve veri ekonomisini harekete geçirmek için yönergeler çıkaracak. Genel Veri Koruma Yönetmeliği şirketlere durgunluk vermesine rağmen, 2018 yılı Avrupa veri ekonomisi yönetmeliği veri alışverişi ve bilgi alışverişini teşvik edecek.

► Güvenlik sorunları bir tehdit olarak kalmaya devam edecek. Güvenlik açıkları, IoT çözümleri sunan firmalar için önemli bir endişedir. (Aslında IoT çözümlerini uygulamak isteyen kuruluşların en büyük endişesidir)

Bununla birlikte, çoğu firma IoT'ye özgü güvenlik tehditlerini sürekli olarak azaltamıyor ve iş baskısı, teknoloji güvenlik endişelerini zorluyor. 2018'de, büyük ölçekte ve büyüyecekler dışında, Mirai botnet gibi tahribata neden olacak daha fazla IoT saldırıları göreceğiz.

 

Kaynak:

►zdnet