Otonom Mobil Robotlar | OMRON

16

OMRON entegre robotik otomasyon portföyünde bulunan otonom mobil robotları, üretim ve depo lojistiği operasyonlarında üretkenliği önemli ölçüde artırmak için tasarlandı. Üretim tesisinin doğal özelliklerine göre hareket eden OMRON otonom mobil robotları, verimliliği artırır, hataları ortadan kaldırır malzeme izlenebilirliğini iyileştirir ve çalışanların karmaşık insan becerileri gerektiren görevlere odaklanmasını sağlar. Ayrıca tesis yapısına göre hareket etme özelliğinden dolayı  tesiste değişiklik için yeni maliyetler gerektirmez.

OMRON otonom mobil robotları, farklı depo uygulamalarında hızlı bir şekilde devreye alınabildiği gibi, hareket, kontrol, görsel denetim, emniyet ve robotik süreçleri birleştiren ve tek bir kaynaktan eksiksiz bir çözüm sağlayan komple otomasyon konseptine entegre edilebilir.  60 kg'lık hafif işlerden 1500 kg'a kadar geniş bir yük yelpazesini güvenli ve verimli bir şekilde taşıyabilen OMRON otonom mobil robotları portföyü 3 çeşitten oluşmaktadır. LD-60/90 Serisi, LD-250 Serisi ve HD-1500 Serisini barındıran portföy, yüksek esneklik, düşük maliyet, ağır yük taşıma ve karışık filo yönetimi gibi avantajlar sağlıyor.

 

Endüstrinin en son gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan mobil robotlar, kolaboratif ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için insanlarla etkileşim kurar. Emniyet lazerleri ve sonar, robotlarımızın yollarındaki engelleri algılamasına ve çarpışmalardan kaçınmasına olanak tanır.

 

LD-60/90 Serisi

OMRON LD Mobil Robot, dar geçitler gibi zorlu ortamların yanı sıra, dinamik ve kalabalık konumlarda da malzemeleri dinamik olarak taşımak için tasarlanmış kendi kendini yönlendiren ve insanlarla güvenle çalışan bir Otonom Mobil Robottur (AMR). LD-60/90 Serisi ile çalışma yolunu önceden planlamanıza gerek yok. Yerleşik PC’si sayesinde kendi kendine haritalama yapabilen robot, hızlı kurulumu ve tablet aracılığıyla da kontrol edilebiliyor.

 

LD-250 Serisi

OMRON’un 250 kg taşıma kapasitesine sahip orta boy otonom mobil robotu LD-250, kullanıcıların daha büyük ve daha ağır yükler taşımasına olanak tanıyarak, daha ağır partilerle daha az yolculuk yaparak yatırım getirisini artırır. Sert metal kaplamaları sayesinde endüstriyel ortamlardaki en zorlu işlere dayanabilen robot, küçük ağır yüklerin ve hacimli yüklerin taşınmasında oldukça başarılı.

 

HD-1500 Serisi

1500 kg ağır yük kapasitesi ile OMRON’un en güçlü otonom mobil robotu olan HD-1500, Daha yüksek taşıma kapasitesi, kullanıcıların, paletli yüklerin, motor blokların ve diğer ağır mal ve ekipmanların taşınması gibi geleneksel olarak forkliftlerle yapılan işlerin otomatikleştirmesine olanak tanıyor. LiDAR teknolojisi sayesinde 360 derecelik emniyet kapsamı bulunan robot, sağlam metal kaplamaları sayesinde ağır darbelere ve zorlu görevlere dayanabiliyor. Ayrıca tam pil şarjı için 35 dakika gibi kısa bir süre gerekiyor.

OMRON’un otonom mobil robotları hareket yollarındaki engelleri tespit etmek için yerleşik lazerler ve diğer sensörleri kullanırlar. Hareket hızına bağlı olarak, yollarındaki nesnelere çarpmasını önlemek için E-stop'u tetiklerler. Robotlar, çevreyi taramak ve navigasyon için kullanılacak bir harita oluşturmak için yerleşik bir lazer kullanır. Navigasyon haritası ayrıca OMRON’un, robotu veya filoyu yönetmek için geliştirdiği PC tabanlı yazılımı olan MobilePlanner aracılığıyla düzenlenebilir. Ayrıca robotların kurulması ve çalıştırılması kolaydır, mıknatısların takılması gibi hiçbir yapı ve programlama gerektirmez.

 

 

OMRON, müşterileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Dolayısıyla OMRON’dan bir robot satın aldığınızda sadece bir robot satın almakla kalmaz, otomatik üretiminizin ihtiyaçlarını karşılayacak tam entegre bir komple çözüm elde edersiniz.

 

Örnek Uygulama: "UV donanımlı mobil robotlarla dezenfeksiyon çözümü"

 

OMRON, UV donanımlı mobil robotlarla yeni bir dezenfeksiyon çözümü sağlamak için iş ortaklarıyla güçlerini birleştirdi.

 

Odaları ve kamusal alanları dezenfekte etmek için otomasyona geçiş yapan hastanelerin, kurumların ve şirketlerin sayısı giderek artıyor. Mevcut COVID-19 pandemisiyle birlikte ek hijyen prosedürlerine duyulan ihtiyaç, çeşitli alanların dezenfeksiyonunda yenilikçi robotlara yönelik yeni uygulama alanlarını beraberinde getirdi. Bu bağlamda, ABI Research analistleri mobil robot pazarının 2021 yılına kadar 23 milyar ABD dolarına ulaşacağını tahmin ediyor. Otomasyon uzmanı OMRON ve dünya çapındaki iş ortakları, dezenfeksiyon işlemlerini otomatikleştirmek için güçlerini birleştirdi.

 

Pandemiyle ilişkili sıkı hijyen ve emniyet düzenlemeleri, hastaneleri ve kamu kurumlarını yeni yaklaşımlar ve teknolojiler bulmaya yönlendirdi. Ultraviyole (UV) ışık ataşmanlarının bulunduğu mobil robotlar hastane odalarını, alışveriş merkezlerini ve diğer kamusal alanları dezenfekte etmek için idealdir. Ultraviyole ışıkla dezenfeksiyon işleminin otomasyonu, sağlık ve emniyeti iyileştirerek COVID-19 ile mücadeleye katkı sağlıyor. Mobil robotlar, insanların çalışması açısından güvenli olmayan ultraviyole lambalarla birlikte kullanım için idealdir.

 

OMRON LD mobil robotlar için UV ışık ekleri

 

UV ışık, özellikle dezenfektanlarla sürekli olarak temizlenemeyen yüzeylerde ve kamusal yaşam alanlarında bakterileri, mikropları ve virüsleri etkili bir şekilde öldürebilir. UV; içme suyu arıtımı, havalandırma sistemlerinin dezenfeksiyonu ve gıda üretimi gibi uygulamalarda zaten yaygın olarak kullanılmaktadır. Mobil robotlarla birlikte UV ışık dezenfeksiyonu otomatik, hassas, hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu bağlamda otomasyon uzmanı OMRON; OMRON'un LD mobil robotlarında bu UV teknolojisini kuran Polonya'dan ControlTec, İtalya'dan FM Vision ve Meridionale Impitanti, İspanya'dan Mipelsa, Türkiye'den DoF Robotics ve Fransa'dan Meanwhile SAS gibi dünyanın dört bir yanından deneyimli iş ortaklarıyla olan iş birliğine güveniyor. İlgili birimler dünya genelindeki hastaneler, süpermarketler, oteller, okullar, havaalanları ve restoranlarda kullanılarak virüsler ve bakterilerin etkili şekilde yok edilmesini sağlıyor.

 

OMRON LD 60/90 otonom mobil robotlar, çeşitli alanları dezenfekte etmek için idealdir. Bunlar, geleneksel AGV'lerin aksine tesisin doğal özelliklerine göre hareket eder ve pahalı tesis modifikasyonu gerektirmez. Emniyet lazerleri ve sonar, robotlarımızın yollarındaki engelleri algılamasına ve çarpışmalardan kaçınmasına olanak tanır. OMRON'un filo yönetim yazılımı sayesinde birden çok mobil robot bir tesiste filo olarak çalışabilir.

 

Daha fazla emniyet ve esneklik için yenilikçi alternatifler

 

OMRON Europe Mobil Robotlar Genel Müdürü Bruno Adam şöyle yorumda bulunuyor: "Pandemi pek çok şirket ve kurum için büyük zorluklar yaratıyor. Bunların çoğu otomatik işlemlerin, yenilikçi robotların ve UV dezenfeksiyonu gibi teknolojilerin bu zorluklarla başa çıkmada onlara değerli destek sağlayabileceğini fark etti. Bu tür uygulamalar emniyeti artırırken ve yönetmelik gerekliliklerini karşılarken çalışanlar üzerindeki yükü hafifletir. OMRON'un uzmanları ve iş ortakları, hangi teknolojinin hangi uygulama alanına en uygun olduğu konusunda kapsamlı bilgi ve tavsiye sağlayabilir.

 

Kaynak: