Pratik CNC Bilgileri | Üretim Planlaması

CNC ile çalışan bir tezgâh, yalnız başına üretime geçmek ya da yapılan üretimin en efektif şekilde ilerlemesini sağlamak için yeterli değildir. Üretim planlaması ve CNC kullanımı bir bütündür. Bu yazımızda Siemens’in, üretim planlaması ve CNC yardımlarına değineceğiz.

27

Üretim planlaması, elde edilecek ürünün miktar, zaman ve düzeyinin belirlenmesini içeren süreçler bütünüdür. Rekabetle mücadele edebilmek için (teslim süresi, fiyat vb.) üretim planlamasının en efektif şekilde tasarlanması gerekir.

Çünkü üretim planlaması yalnızca üretimi değil, üretimin etkileşim halinde olduğu tüm birimleri ve işleri hem denetler hem de düzenler. Siparişten sevkiyata kadar tüm aşamalar üretim planlama analizleri yardımıyla gerçekleşir.

 

►İlginizi Çekebilir: Verilerin Yolculuğu | Tecnomatix

 

CNC Tezgahlarında Üretim Süreci Aşamaları

1. CAD ve CAM Kavramları

CAD, bir tasarımın oluşturulması ve geliştirilmesi aşamasında bilgisayar desteğinin kullanılmasıdır. CAM ise, üretim işlemlerinde süreç planlama, tezgâh kontrolü, montaj ve kalite kontrolünün doğrudan veya dolaylı olarak bilgisayar arayüzü kullanılması olarak tanımlanır.

Bilgisayar teknolojileriyle üretim bilgisayar destekli imalat (CAM) ve bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımlarıyla kontrol edilir.

2. CNC Tezgâhta Koordinat Sistemi

CNC tezgâhlarda Kartezyen koordinat sistemi referans alınarak takım yolları kodlarla ifade edilir. Programlamada ve tezgâhların çalışmasında Kartezyen koordinat sistemi kullanılır.

3. İş Koordinat Sistemi

İş koordinat sisteminin orijin noktası elde etme işlemidir.

4. Tezgâh Koordinat Sistemi

Tezgâh ilk açıldığında sınır anahtarlarıyla başlangıcı elde edilir.

5. CNC Programlama

İşlem sırasına göre dizilen kodlarla, CNC tezgâhlarda bilgisayar destekli uygulamalar yapılır.

6. Program Akış Tablosu

Sistemin işleyişini yönetebilmek için Cad modülü – unsur tanıma – operasyonlar – CNC parça kodunun oluşturulması olarak sıralanabilen tablodur.

7. Tekrarlanan Özellikler

CNC programlama kullanılarak, benzer parçalar tek bir program yardımıyla işlenebilir ve gereksiz programlamayı ortadan kaldırmış olur.

CNC4you

SINUMERIK CNC’lerle çalışıyorsanız, PC programlama istasyonu ile uyumlu SinuTrain, NC programlama için ipuçları ve püf noktaları, CNC eğitimi, CAD / CAM entegrasyonu, atölye ve endüstride dijital üretim desteği hakkında bilgileri CNC4you sayesinde edinebilirsiniz.

CNC4you sayesinde;

Öğretici Videolar ve İpuçları

SINUMERIK ile tornalama ve frezelemeyle ilgili temel bilgileri ve özel konuları bu eğitim kapsamında kolayca edinebilirsiniz. Aynı zamanda Eğitim ve Öğretim başlığı altında süreçleri de öğrenebilirsiniz.

SinuTrain & Co

NC programlama, üretim planlama ve eğitim için kontrole, aynı programlama istasyonundan erişerek daha entegre bir şekilde çalışabilirsiniz. SinuTrain'in temel işlevlerini indirmek, yüklemek ve kullanmak için bir lisansa ihtiyacınız yoktur.

Buluşmalar ve Etkinlikler

CNC kullanıcılarına yönelik CNC4you eğitim ortaklarına ve etkinlik atölyelerine erişebilirsiniz.

Dijitalleşme ve Teknoloji Trendleri

Üretim planlama, iş atölyesi, CNC teknolojisi konularındaki son gelişmeleri takip ederek güncel kalırsınız.

Günlük Uygulamalar

Diğer SINUMERIK kullanıcıların nasıl çalıştığına ve raporlarına ulaşarak karşılaştırma yaparak çözüm ve fikir üretebilirsiniz.

Kılavuzlar, Posterler Araçlar ve Uygulamalar

En önemli SINUMERIK döngüleri ve NC komutlarına, NX CAD-CAM posteri ve duvar kağıdına, takım ve kalıp üretimi için SINUMERIK kılavuzuna, My SINUMERIK Operate- Kullanım Kılavuzu’na, SINUMERIK sözlüğüne ve SINUMERIK dokümantasyonuna bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Atahan Zengin

Kaynaklar

►Dr. Öğr. Ü. Mustafa YAZ, Tuğba BOZKURT. “CNC Tezgahlarında Üretim Süreci”, Bozok Üniversitesi, 2018. 

►Alan, Selahattin. “CNC EĞİTİM SETİ TASARIMI” Yüksek lisans tezi, Selçuk Üniversitesi, 2006.