Wi-Fi 6 Nedir? Yeni Nesil Wi-Fi

27

Gelişmiş kapasite, kalabalık ağlarda daha iyi performans ve yüzde 40'a varan karşılama hızı artışı ile yeni nesil Wi-Fi yolda. Wi-Fi 6 hem iş hem ev kullanıcılarına ve üreticilere çok şey sunuyor. Yeni standart, Wi-Fi 5'in kapasitesinin neredeyse dört katını karşılayabilecek donanımda. Wi-Fi 6, daha az gecikme süresine sahip ve yoğun bağlantılı Wi-Fi ortamlarındaki kullanıcılar için yani ofisler, havaalanları, stadyumlar, AVM’ler ve Wi-Fi özellikli kamusal alanlarda büyük performans geliştirmeleriyle birlikte geliyor. Wi-Fi özelliğiyle donatılmış teknolojik cihazlar bu kadar yaygınlaşmışken, yük ile akıllıca başa çıkabilen yönlendiricilere sahip olmak sadece kullanışlı değil, aynı zamanda önemli bir hal alıyor.

►İlginizi Çekebilir: Üreticiler Tarafından Kullanılan Nesnelerin İnterneti Uygulamaları

Yeni standart teknik olarak IEEE 802.11ax olarak biliniyor, ancak tüketiciye çok daha akılda kalıcı ve basit ismi olan Wi-Fi 6 etiketi altında veriliyor. Wi-Fi 6’nın düşük güç gereksinimleri, normal cihazlar için gelişmiş batarya ömrü anlamına gelir. Ancak Wi-Fi 6’nın sağladığı bu düşük güç gereksinimi sadece batarya ömrünün gelişmesiyle sınırlı kalmıyor. Wi-Fi 6, m2m ve IoT (Makineden Makineye ve Nesnelerin İnterneti) gibi düşük güç kullanan teknolojilere ve giyilebilir cihaz geliştiricilerine yenilik ve geliştirme fırsatları yaratıyor.

Her olayın daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gereken bu çağa Wi-Fi 6’da ayak uyduruyor. Wi-Fi 6, maksimum hızı 3,5 Gbps'den 9,6 Gbps'ye yükseltiyor. Bu verilerin çoğu akademik olduğu için değişkenlik gösterebilir. Ancak Wi-Fi 6 aynı anda daha fazla veri sunma ve cihazların daha verimli çalışmasına olanak sağlayacağı için daha hızlı bir bağlantı sunacağı kesin.

Bazı Wi-Fi 6 ürünleri piyasaya sunulmuş durumda. Wi-Fi Alliance'ın "Wi-Fi Certified 6" sertifika programını duyurması yeni standardın benimsenmesinde büyük rol oynadı ve oynamaya devam edecek. Sertifika programının amacı, güvenlik ve birlikte çalışabilirlik için en yüksek standartları karşılayan Wi-Fi 6 ürünlerini ve uygulamalarını teşvik etmek ve aynı zamanda üreticileri, rakiplerinden daha avantajlı bir konuma getirmek. Wi-Fi 6 uyumlu veya uyumlu ve Wi-Fi Sertifikalı 6 arasında bir fark olduğunu anlamak önemlidir. Sertifika programı, ürünleri kapsamlı bir test sürecinden geçirir. Standartlar sağlanırsa üretici, ürün, ambalaj ve pazarlama materyalleri üzerinde Wi-Fi Sertifikası 6 rozetini kullanmaya hak kazanır.

Wi-Fi Sertifikası 6 rozeti elbette bir fark yaratıyor. Ancak bu durum, diğer ürünlerin daha düşük seviyede olduğunu göstermiyor. Örneğin, Apple yıllardır Wi-Fi Alliance sertifikasını göz ardı ediyor ve cihazlarını gelişen Wi-Fi teknolojilerinde en iyi çalışacak şekilde üretmeyi başardı. Iphone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max modelleri gibi yeni nesil cihazlar Wi-Fi 6 teknolojisine uyum sağlayacak teknolojiye sahip.

Wi-Fi 6 teknolojisi yaygınlaşmaya devam ediyor. Yeni nesil cihazlar bu teknolojiyle uyumlu olsa da eski nesil cihazlar bu teknolojiden tam verim alamayacak. Ancak bu cihazlar daha hızlı internet bağlantısı sayesinde Wi-Fi 5’e göre daha hızlı veri alımı ve işlem yapabilecek.

Gelişen internet çağı bize farklı teknolojileri geliştirmemize ve anlamamıza yardımcı oldu. Wi-Fi 6 teknolojisinin de yeni teknolojileri ve cihazları geliştirmemize olanak sağlayacağı aşikâr.

 

Yazar: Serhat Seyrek

Kaynak:

►newatlas

wi-fi org