Yeni Bir Dijitalleştirme Düzeyi

15

Süt, meyve suyu, çorba, yoğurt, şarap veya sıvı deterjanlar ve yumuşatıcılar gibi gıda dışı ürünler için sıvı paketleme panosunun hafif, dayanıklı ve gıda güvenliği olması gerekir. Bu gereklilikleri yerine getirdikçe, pano maliyetini verimli bir şekilde oluşturmak için yüksek derecede yenilik, teknik bilgi ve modern makine gerekir. Görevi yapabilen makinelerden biri, batı İsveç'teki Stora Enso, Skoghall Mill’ dedir. Orada İsveç-Fin şirketi, kartongmaskin 8 veya kısaca KM8 olarak bilinen şeyi işletiyor.

Hız ve Esnekliği Arttırmak

KM8, 1996'dan beri faaliyet gösteriyor. Ancak yaşına rağmen yeni kurulumlara karşı kendi gücünü elinde tutabiliyor. İki şey, günümüzün yüksek teknoloji sıvı paketleme panosunu üretmesini sağlıyor. Birincisi, OEM tarafından yapılan, sürekli küçük mekanik değişiklikler, diğeri güncellenen sürücüler ve otomasyondur. Bu, Siemens ve Stora Enso' nun 2017' de başlattığı bir eylem sürecidir.

Tahrik sistemi ve tüm otomasyonun, performans kayıpları yaşamaya başlamasıyla değişiklikler gerekli hale geldi ve bir dizi yedek parça eskimeyle tehdit edildi. Bu nedenle, otomasyon sistemlerinde, yazılım ve tahrik sistemindeki tüm iyileştirmeler güvenilirliği sağlamak için paleti zorunlu hale getirdi. En son teknolojiye sahip yüksek derecede dijitalleşmenin uygulanması, yeniden yapılandırmayı destekledi ve makineyi geleceğe uygun hale getirdi. Bu durum, KM8'in hızını ve esnekliğini artırdı.

Skoghall Mill' de Otomasyon Bölüm Müdürü Åke Ånesjö, KM8’de değişiklikler yapılırsa mevcut teknolojinin ötesine bakmaları gerektiğini hızla anladıklarını ve gelecekteki dijitalleşme dalgasına, adapte edilebilecek iyi ve geleceğe yönelik bir platforma yatırım yapmaya karar verdiklerini söylüyor.

Bu platformun merkezinde, Simatic PCS 7 proses kontrol sistemi ve Sipaper Drives APL yazılım standardına dayalı, özellikle kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi için özel olarak tasarlanmış, fonksiyonel bir kontrol konsepti yer almaktadır. KM8'e yapılan en son düzenlemeler, dijitalleşmeyi yeni bir seviyeye taşıyor. Çünkü dijitalleştirilmiş mühendislik ve simülasyon yetenekleriyle kendi kendini optimize eden ve özerk özellikler sunuyorlar.

Bir Sonraki Dijitalleşme Dalgası

KM8 gibi bir kurulum, yüzlerce işlem döngüsünden oluşur. Bir alandaki bir iyileştirmenin kaçınılmaz olarak başkaları üzerinde etkisi vardır. Stora Enso'nun Siemens Kurumsal Ana Hesap Yöneticisi Engelbert Schrapp, geri dönüp değişiklikten etkilenen, tüm işlem döngülerinde ayarlamalar yapmanın imkansız olduğunu söylüyor. Bu durumun insanlar için imkansız olduğunu söyleyerek düzeltiyor. Siemens'in 2018 sonbaharında kurduğu yeni Control Performance Analytics (CPA) uygulaması bu konuda yeteneklidir.

MindSphere'e dayanarak, Siemens'in bulut tabanlı, açık IoT işletim sistemi olan CPA, bireysel işlem döngüleri tarafından oluşturulan verileri analiz eder ve iyileştirme önerileri sunar. Uzun vadeli kontrol verileri hesaba katıldığı için performansın nerede geliştirilebileceği hakkında geniş bir genel bakış elde etmek mümkün olur. KM8 ile ilgili olarak, verim ve ürün kalitesi artmıştır. Ek olarak, daha düşük kaynak girişi gereklidir ve ekipman ömrü en üst düzeye çıkarılmıştır.

 “Bir Kristal Top Gibi”

KM8, ayrıca açık bir IIoT ekosistem platformu oluşturmak için pilot bir projeye konu olmuştur. Bu kullanım durumu, üretimin durma süresinden kaçınmak için nihai hedefle yaklaşmakta olan kritik meselelerin tahminidir. Genellikle her dakika yüzlerce alarm ve olay mesajı verilir. Buradaki zorluk, yılların deneyimini alan bir görev olan onları filtrelemektir. Hatalar meydana gelebilir ve çoğu zaman arıza süresine neden olabilir. Olay tahminini işleme, alarm gibi bir olayın ne zaman verileceğini tahmin etmek için algoritmalar kullanır. Schrapp “Fabrika için kristal bir top gibi” diyor. Olaylar tahmin edildiğinde, operatörler ayrıca alınacak önlemleri içeren bir reçete alırlar. Schrapp, “Bu şekilde, hiçbir olay veya alarm göz ardı edilemez ve plansız aksama süresi riski önemli ölçüde azalır.” diye devam ediyor.

Çözümler ne kadar karmaşık olursa olsun, her zaman kullanılabilirliğe odaklanılmıştır. Stora Enso'nun Skoghall Mill’ de Dijitalleştirme Müdürü Choy-Hsien Lin, “Sadece teknolojiyle neler yapılabileceğine bakmıyoruz, aynı zamanda kullanımı da kolay olmalı.” diyor. Skoghall Mill’deki son kullanıcılar yani operatörlerin kendileri, yeni çözümlere olumlu cevap verdiler. Bu durum, ekosistem yaklaşımının bir parçası olarak hem kullanıcı arayüzünü hem de proses teknolojisini tasarlamaya yardımcı olmalarına bağlıdır.

Takım Çalışması ve Araçlar

Açık ekosistem yaklaşımı masaya 3 şirket getirdi. Bunlar; Siemens, Stora Enso ve Atos oldular. Bir dizi uzmanlığı temsil eden, bireysel proje ekibi üyelerinin becerileri ve bilgi birikimi birbirini tamamladı ve farklı üyeler ortak bir amaç için işbirliği içinde çalıştılar.

Kağıt hamuru ve kağıt endüstrisine güçlü dijital çözümler oluşturmak için Siemens, aynı derecede güçlü dijital mühendislik araçlarını kullanmaktadır. Comos yaşam döngüsü yönetim yazılımı, rekabet gücünü artırmak amacıyla mühendislik sürecini, artışı hızlandırarak, yaşam döngüsü boyunca işlem verimliliğini optimize etmeyi mümkün kılar. Simit platformu kapsamlı simülasyon sağlayan otomasyon uygulamaları ve gerçek başlangıçtan önce operatörler için gerçekçi bir eğitim ortamı sağlar. Özellikle Simit'e teşekkürler, yeni güncellemeler yüklendikten sonra KM8'i başlatmak çok kolaydı ve ilk ayda Enso Stora önceki üretim kayıtlarını kolayca kırdı.

Gelecek Özerk

KM8 için sırada ne var? Dijitalleştirme sürüşünün devam edeceğine Åke Ånesjö'ye garanti veriyor. Günümüzde uygulanan çözümler, her saniye üretilen ve toplanan, makinelerden gelen binlerce sinyalle birlikte bir sonraki dijitalleşme dalgasının önünü açıyor. Hedef, Siemens' in dijital fiber vizyonunda tanımlandığı gibi özerk değirmendir.

Gelecek teknolojiler arasında, gerçek makineye uygulanmadan önce yeni yöntem ve prosedürlerin test edilebileceği dijital bir ikiz bulunmaktadır veya yapay zekanın (AI) uygulanmasının genişletilmesi sağlanacaktır. Choy-Hsien Lin, Stora Enso' da KM8'i devralmak için yapay zekadan korkmadıklarını, sadece operatörler genel görüntüye, yaratıcılığa, esnekliğe ve deneyime sahip olduklarını ama yapay zekanın, bunun yerini alamayacağını söylüyor. Ancak Stora Enso' nun her türlü sıvı için daha gelişmiş bir tahta bulmasına yardımcı olabilir.

Stora Enso

Yenilenebilir malzemeler şirketi Stora Enso, dünya çapında çeşitli endüstriler ve uygulamalar için ahşap ve biyokütle merkezli çözümler geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket, bugün fosil esaslı malzemelerden yapılan her şeyin gelecekte bir ağaçtan yapılabileceği inancıyla hareket etmektedir. Stora Enso grubunun 30'dan fazla ülkede 26.000 çalışanı var.

İsveç'in batısındaki Skoghall Mill, sıvı paketleme ve kuru gıda ürünleri panosu dahil olmak üzere tüketici ambalajı ve baskısı talep eden, modern dünya standartlarında bir karton üreticisidir.

Yıllık kapasite: 855 000 ton (tahta), 645 000 ton (kağıt hamuru)

Çalışan sayısı: 770

Kuruluş Tarihi: 1917

 

Kaynak:  

Siemens

 

Yazar: Ayten Tabak