Dünyanın İlk Akıllı ve Kablosuz Sualtı Drone’u “iBubble”

25

Yeni uzaktan kumandalı araç (ROV= Remotely Operated Vehicle), Notilo Plus'ın patentli sualtı yerelleştirme teknolojisi kullanılarak tasarlandı. Tam özerklik ve bazı öz öğrenme yetenekleri sunan gelişmiş bir AI sistemi ile birlikte geliştirilmiştir. iBubble, kişisel veya ticari kullanım için benzersiz kalitede görüntüler elde ederken, bir dalgıcın sorunsuz bir şekilde takip edilmesini sağlayan son teknoloji bir engellerden kaçınma sistemi ile donatılmıştır. Ayrıca, gerçek zamanlı görüntü tanıma, benzersiz bir sabitleme sistemi ve doğrudan yüzey kontrolü ile su altı görüntülemede olağanüstü performans sunar.

iBubble ROV’un en önemli özelliği, çevreye duyarlı bir cihaz olmasıdır. Minimum gürültü emisyon seviyeleri ve özel engellerden kaçınma kabiliyeti sayesinde hassas deniz ekosistemini rahatsız etmemektedir. iBubble; dalış eğitimi, vahşi yaşam koruması, arama ve kurtarma operasyonları, deniz altyapı bakımı ve denizaltı devriyesi için kullanılabilir.

iBubble; Follow, Circle, Come, Stay ve Dive gibi potansiyel fonksiyonlara sahiptir. Örneğin, Follow seçeneğini seçtiğinizde bir tür selfie kamerası gibi çalışacaktır: sizi takip edecek ve dalışınızı filme çekecektir.

iBubble, normal şartlarda, 60metre (200ft) derinliğe kadar yaklaşık bir saat çalışabilir. Enerjisi biter bitmez otomatik olarak geri dönebilen drone’un değiştirilebilir bataryası, 2,5 saat içinde yeniden şarj edilebilir. Suyun altında 3.5 km/h hız yapabilme yeteneği olan iBubble, su altıda çekim yapmasına yardımcı olan güçlü iki ışığa sahip. Ancak kamera içermez. Bu sebeple, GoPro Hero 3 gibi yüksek kalitede bir kamera ile desteklemeniz gerekmektedir.

Notilo Plus’ın CEO'su Nicolas Gambini, ‘Dünyanın ilk tam kablosuz, özerk sualtı drone'ununu dünyaya tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.’ diyor ve ‘İBubble tarafından getirilen sayısız en son teknolojiler, olağanüstü görüntüler ve video çekimi yapma yeteneği ile birleştiğinde; bu, herhangi bir dalış etkinliği için dikkat çekici ve çok yönlü bir cihaz.’ diye de ekliyor.

İBubble’ın ilk grupları, 2018 Kasım ayı ortasından itibaren, Indiegogo crowdfunding kampanya destekçileri de dahil olmak üzere ilk müşterilere teslim ediliyor. Cihaz artık dünya çapında sipariş için kullanılabilir. Yeni müşteriler, Ocak 2019 için, planlanan bir sonraki gönderi, %30'luk bir depozit ödemesi yapabilir. İBubble'ın perakende fiyatı, şirketin web sitesinden satın alındığında 4.099 $ 'dır.

Notilo Plus ayrıca, Ocak ayında Las Vegas'taki CES fuarında iBubble'ı da göstermeyi planlıyor.

 

Yazar: Merve Sever

Kaynak:

engineersgarage.com

https://ibubble.camera/

►ala.com