HiMed ile Hastane Yönetimi

Bu yazımızda her geçen gün önemini daha sık anladığımız sağlık sektörü için Siemens’in sunduğu HiMed çözümünden bahsedeceğiz.

04

Günümüzde hastane ve hasta sayısının artışıyla bu alandaki bilgi kirliliği de artıyor. Bu bilgi kirliliği arttıkça kontrol edilebilirlik azalıyor. Hastaların artan ihtiyaçları, demografik değişiklikler, güvenlik ihtiyacı ve bunların bir arada süreç optimizasyonu ile kontrol edilmesi gerekiyor.

Bu bilgiler düzenli ve güvenli bir şekilde işlenemediği takdirde yaşanılacak mağduriyet, 1 günün bile çok kıymetli olduğu hastalar için çok kötü sonuçlar doğurabilir.

HiMed, hastaların karşılaştığı birçok durum için hız, kayıt ve kontrol imkânı sağlıyor.  Hastanın kabul, bakım ve taburculuk işlemleri için kolayca uygulanabilir çözüm imkanları sunuyor.

Bunların yanı sıra doktor ve hemşirelerin iş yükünü azaltarak daha kaliteli bir bakım hizmeti sağlıyor.

HiMed Cockpit Pro+ multimedya aracı, hastaların rahatça bilgiye ve keyfi ihtiyaçlarına ulaşmasını sağlıyor.

►İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Haberleşme | Dijital İşletmenin Anahtarı

Hastalar bu sayede; televizyon izleyebilir, telefon görüşmelerini gerçekleştirebilir, film izleyebilir ve bu ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra internette rahatlıkla dolaşarak hasta portalı üzerinden bilgi edinebilirler. Sisteme entegre olan web kamerası ile aile ve arkadaşlarını sanal hastane ziyaretine davet edebilirler. Aynı zamanda hastalar, kendi mobil cihazları ile de bu sisteme bağlanma imkanına sahip olurlar.

Siemens HiMed Cockpit Pro+, hemşirelerin bu süreci hastanın başucunda kontrol etmesine de imkân sağlıyor. HiMed, hastane bilgi sistemine doğrudan bağlanarak, hastanın önceki kayıtlarına ve benzeri hastaların kayıtlarına kadar her türlü veriye erişim imkânı sağlıyor. Bu sayede hastalık yönetim süreci doğrudan yatak başında yapılabiliyor.

Çok önemli olan bir diğer sorun ise bilgi hırsızlığı ve daha da kötüsü bilgilerin değiştirilmesi. Hastane içinde hasta hakkındaki bilgilerin uzaktan erişilerek değiştirilmesinden kaynaklı doğabilecek sorunlara değinmeye bile gerek yok. HiMed Cockpit Pro+ bu bilgilerin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlıyor ve harici veri giriş ya da çıkışlarına izin vermiyor.

►İlginizi Çekebilir: Takım Tezgahı ile Üretimin Dijitalleşmesi

Sürecin bu kadar hızlı, kolay ve hastaya özel takip edilmesiyle süreçten dolayı oluşabilecek olumsuz durumlar en aza indirgenmiş oluyor. Bu avantajları ile hastanenin hizmet kalitesini üst seviyeye taşıyor.  

HiMed ile Sunulan Avantajlar

Hastane süreci optimizasyonun artmasıyla, hastane çalışanlarının iş yükünün azalması.

Hasta konforunun arttırılması.

Tablet ve cep telefonu gibi hastanın şahsi cihazlarının sisteme entegrasyon kolaylığı.

Hastane alt yapısının kolay kullanım imkânı.

Hastane ve ağ güvenliğinin sağlanması.

Hastane yönetim maliyetlerinin düşmesi.

Hastaların hastaneye olan güvenlerinin artması.

İnsan yaşamını daha kaliteli ve güvenli hale getirebilecek her türlü teknolojik desteğe daha sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için ihtiyacımız var. Artan insan sayısı ve belirli alanlardaki fazla nüfus yoğunluğu sebebiyle HiMed Cockpit Pro+ gibi çözümler lüks değil ihtiyaç haline geliyor.

 

Yazar: Atahan Zengin

 

Kaynak: