Ücretsiz CRM Programları Listesi

14

Çoğu işletme, sürdürdükleri ilişkiler ve bu ilişkilerden beslenebilecekleri fırsatlar sayesinde devamlılığını sürdürür. Müşteriler ile güçlü ilişkiler geliştirmek, günümüzün küresel ekonomisinde başarı için kritik öneme sahip. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) programı, şirketlerin birden fazla temas noktasından veri toplamasını ve her etkileşimi izlemek ve analiz etmek için işletmelerin dijital araçlarla donanımlı hale gelmesini sağlıyor. Aslında her CRM için amacın aynı olduğunu söyleyebiliriz;

Satışları ve verimliliği artırmak ve pazarlama faaliyetleri için daha nitelikli beklentiler belirleyebilmek

 

CRM çözümlerini operasyonlarına uygun şekilde entegre eden işletmeler, müşteri davranışları hakkındaki bilgileri tek bir ara yüzde toplayarak ve ilişkilendirerek değerli bilgiler kazanacaktır. Küçük ve orta ölçekli şirketler genellikle en önemli ihtiyaçlarını ücretsiz ve açık kaynaklı CRM programları ile karşılamaktadır. Bu programlara örneklersek;

Apptivo

Apptivo, iletişim organizasyonu, proje yönetimi ve takibi ve finansal işlemler için kullanılabilen bulut tabanlı bir CRM'dir. Apptivo'nun ücretsiz sürümü üç kullanıcı ve 500 MB'lık veri depolama alanı ile sınırlıdır. Ücretsiz sürümün temel özellikleri arasında satış listeleri, irtibat bilgileri, fırsatlar ve bekleyen anlaşmalar için satış yönetimi araçları bulunmaktadır.

Apptivo ayrıca Android ve iOS cihazlar için uygulama desteği de sunuyor.

 

Bitrix24

Bitrix24, projeleri yönetmek, iş birliği yapmak ve pazarlama çalışmalarını desteklemek amacıyla tasarlanmış bir araç paketi arayan kuruluşlar için sağlam bir CRM seçeneğidir. Bitrix24'ün ücretsiz sürümü 12 kullanıcı ve 5 GB veri depolama ile sınırlıdır. Bitrix, iş operasyonlarının çoğunu tek bir platforma getirmek için tasarlanmıştır.

Bildirimlere, destekli raporlamaya ve gruplara veya tartışmalara abonelik gibi otomatikleştirilmiş süreçler, işletmelerin ilerlemeyi izlemesine ve yaklaşan fırsatları planlamasına yardımcı olabilir.

Hubspot

Hubspot, CRM kişileri yönetmek, potansiyel müşterileri takip etmek ve yakın anlaşmaları yönetmek için tasarlanmış modern bir sistemin tüm temel özelliklerini içeriyor. Tam özellikli, esnek bir çözümdür. Hubspot, birçok küçük işletme için CRM dünyasına giriş sağlamaktadır. Çünkü pazarlama ve satış işlemlerini sıfır maliyetle geliştirmek için yeterli özellikler ve işlevsellik sunar. Hubspot'un ücretsiz sürümü, sınırsız sayıda kullanıcı, veri depolama ve zaman sınırlaması veya promosyon süreleri olmaksızın 1 milyon kişiye kadar bağlantı içerir.

Hubspot, tüm satış hattını yönetmek için tasarlanmıştır. Böylece müşteri etkileşimlerini e-posta, sosyal medya, telefon görüşmeleri ve toplantılar arasında otomatik olarak izler.

Insightly

Insightly, bir kuruluşun iletişimlerini, satışlarını ve projelerini yönetmek için tasarlanmış bir CRM platformudur. Ancak ücretsiz sürüm yalnızca iki kullanıcı, 2.500 kişi ve 200 MB veri depolama ile sınırlıdır. Bulut tabanlı platform, kullanıcılara arka plan, etkileşim tarihi, önemli tarihler ve projeler ya da satış fırsatları ile ilgili diğer bilgiler de dahil olmak üzere iletişim bilgilerini ayrıntılı bir şekilde sunar.

Insightly'in temel özellikleri, kullanıcıların son teslim tarihlerine göre ilerlemeyi izlemesine, görevler oluşturmasına, otomatik uyarılar oluşturmasına ve yazışmaları izlemesine olanak tanıyan proje yönetim araçlarını içerir.

SugarCRM

SugarCRM, dünyanın en büyük açık kaynaklı CRM'iydi. Ancak şirket artık Community Edition uygulamasının yeni açık kaynaklı sürümlerini yayınlamıyor. Yine de şu anda indirilmekte ve SugarCRM'nin geliştirici merkezli odağı, zengin özellikler seti ve kuruluşların tamamen özelleştirilmiş bir çözüm oluşturma fırsatı sunmaktadır. SugarCRM'nin açık kaynaklı sürümü, PHP programlamasında ve karmaşık veri tabanı yönetiminde önemli becerilere sahip, donanımlı bir yönetici gerektirir.

SuiteCRM

SuiteCRM, yeni özellikler ve sürekli destek ile büyümeye devam eden, açık kaynaklı bir alternatiftir. Bugün piyasadaki en popüler açık kaynak kodlu CRM şirketi olduğunu iddia ediyor. 4 milyondan fazla kullanıcı, 800.000 indirme ve 87.000 üyeden oluşan bir geliştirici topluluğuna sahip. SuiteCRM ayrıca geleneksel CRM görevlerinin ötesine geçen birçok özellik sunar.

Zoho CRM

Zoho CRM, bugün piyasadaki en popüler ücretsiz CRM çözümlerinden biridir. Ücretsiz sürüm üç kullanıcı, 25.000 kişi ve 1 GB veri depolama ile sınırlıdır. Platform, özellikle G Suite ve Microsoft Office 365 gibi rakiplerle rekabet eden bir uygulama paketi olan Zoho Workplace'i kullanan kuruluşlar için güçlüdür.

 

Kaynak:

►iotworld