İnsansı Robot Üniversitede Ders Verdi

12

Yapay zeka destekli teknolojiler, genel halkın yanı sıra son birkaç yıl içinde yerel yönetimler tarafından da kabul görmeye başladı. Böylece geliştiriciler ve araştırmacılar robotik alanındaki yeni uygulama alanlarını daha dinamik ve kısıtsız yollarla keşfetmeyi başardılar. Bu sayede, çocuklar ve yaşlılar için öğretmen ve bakıcı robotlardan, Suudi Arabistan hükümeti tarafından vatandaşlık verilmiş ve büyük bir şöhrete sahip olan robot Sophia'ya kadar uzanan heyecan verici sonuçlar ortaya çıktı. Şimdi, bilim adamları sınırları daha da zorluyor ve insansı robotların akademik çevrede nasıl işleyeceğini inceliyorlar. West Point'teki ABD Harp Akademisi’nde yapılan bir deneyde Bina48 adlı kadın robotun gerçek bir üniversite ortamında ders vermede neler yapabileceğini incelediler. Aldıkları sonuçlar beklenenden daha iyiydi.

İnsansı Robotların Adaptasyonu

Beklendiği gibi, Bina48 için en büyük engellerden birisi, diğer birçok robotta olduğu gibi, bir ortama girdiğinde nasıl bir tepkiyle karşılaşacağıdır. Her bir farklı insansı robotta insanların robotlar hakkında edindikleri algılar çarpıcı biçimde değişmektedir. Yani her yeni etkileşim türüyle, bir robotun neleri başarabileceğine dair düşüncelerimiz giderek değişir. Bu deneyde ise ilgili kişiler sınıftaki öğrencilerdi. Geliştiriciler bu konuyla ilgili faktörleri göz önüne alarak verilecek dersi tek bir bilim disiplini etrafında toplamadı ve Bina48'in bir ahlak felsefesi dersi vermesini uygun gördü.

Araştırmacılar Bina48’e bilgileri analiz etme, konuyu anlatma, özetleme, soru sorma ve soru yanıtlama gibi yapay zeka algoritmalarını ekledi. Yapay zeka geliştiricileri, Bina48'i dersine hazırlarken önceden derste ele alınacak konular hakkında bilgi edindi. Sadece genel bilgilerin sunulmadığından emin olmak için Bina48’e öğretilecek bilgileri dikkatli bir şekilde seçtiler. Bina48, savaş felsefesi ve politik felsefe alanında birçok eser, yazı ve makale okudu. Yapay zeka algoritması ile bu bilgileri analiz ederek okuduğu yazılardan yararlandı ve öğrencilerin sorduğu her türlü soruya cevap verebildi. Sıkı hazırlık sayesinde, sınıfta oldukça canlı bir etkileşim vardı. Dersten önce, öğrenciler robotun hileli olabileceğini veya dersin bir tür gösteri şeklinde olabileceğini düşündüler. Daha sonra, Bina48 soruları ince ayrıntılarıyla cevapladı ve öğrencilerin bu düşünceleri kayboldu. İlginç olan kısım ise Bina48’in anlattıklarını öğrencilerin not alması oldu. Bu deneyde Barry ve Maj. Scott Parsons, 100 öğrenciyle birlikte Bina48'in hareketlerini gözlemleme fırsatı buldular. Ders sonlandığında Bina48, diğer robotların eğitilmesi için ilham kaynağı oldu.

Eğitimde Yapay Zeka İle Geleceğe Bakış

Parsons'ın belirttiği gibi, uygulamanın amacı Bina48 ile herkesi şaşırtarak yapay zekanın sınıftaki öğretimi destekleyip desteklemeyeceği ve öğrencilerin ilgisini arttırıp arttırmayacağını görmekti. Geçmişte, Bina48 eğitim almak amacıyla olsa bile sınıflarda sahne alıyordu. Bu eğitimlerden birisini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yapay zekanın, sınıftaki üniversite profesörünün sonunu getireceği konusunda çok az fikir birliği olmasına rağmen, bu tür deneyler ile yapay zeka uygulamalarının gün geçtikçe gelişeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bina48’in sahip olduğu konuşma ve anıları içeren veri tabanı sayesinde ileride insansı robotların ölen kişilerin kimliğine bürünmesi amaçlanmaktadır. Sonuçta; insansı robotlar herhangi bir olayda onlar gibi düşünüp tepki verebilecek ve o kişiliklerin daimi olmasını sağlayacaktır.

 

 

Yazar: Muhammed Ali Beyazıt

Kaynak:

►interestingengineering

Lifenaut