PLC Tasarım Kartları | Maxim Integrated

Endüstri 4.0 artık sanayi-üretim dünyasının içine girdiği bu dönemde, Maxim’in Pocket IO PLC geliştirme platformu küçük sensörleri ve dağıtılmış kontrol sistemleri (DCS) ile üretim operasyonlarını nasıl yeniden canlandırabileceğini gösteriyor. Dijitalleşme çağı, PLC'lere yeni bir boyut kazandırıyor.

11

Maxim Integrated ve Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 hareketi; zorlu fabrika ortamlarında adaptif üretim, dağıtılmış kontrol ve gerçek zamanlı karar vermeyi kolaylaştırmak için bağlantı hattını sağlayan sensörleri ile bir dönüm noktasındadır.

İçinde bulunduğumuz süreçte Maxim Integrated; endüstriyel güç, dijital izolasyon, dijital giriş ve çıkış, I/O bağlantısı ve enkoderler ve motor sürücüleri kapsayan Pocket IO PLC geliştirme platformuyla Endüstri 4.0’ın sınırlarını zorlamaktadır.

Bağlantı kartı, IO-bağlantı protokol yığını, kablolar ve güç kaynağı içeren referans tasarımı; kendinden önceki Micro PLC platformundan daha küçük olmakla birlikte ve dış ortama çok daha az ısı yaymaktadır.

16 Diyotu Tasarımdan Çıkararak Dijital Çıkış Modüllerinin Boyutunu KüçültenPocket IO PLC Kartı

Maxim Integrated İşletme Yönetimi Genel Müdürü Jeff DeAngelis, özellikle imalat sektörüne yeni giren ülkelerdeki üreticilerin Endüstri 4.0 merkezli ürünlerin avantajlarını gördüklerini söylüyor ve ekliyor: “Pocket IO PLC tasarım platformu üretim hattına kompakt PLC'ler getirerek Endüstri 4.0 için bir yol yaratıyor.”.

Price Waterhouse Coopers'ın (PwC) yeni bir raporuna göre, Endüstri 4.0 artık gelecekte yaygınlaşacak bir trend olmanın ötesine geçmiştir. Rapor, Endüstri 4.0'ı benimseyen şirketlerin %35'inin gelecek beş yılda gelirlerini %20'nin üzerinde arttıracağının beklendiğini belirtmiştir.

 

Endüstriyel PLC’lerin Evrimi

1970'li yıllarda ancak geniş bir odaya sığabilen ve 1980'lerde dolap boyutunda olan programlanabilir lojik kontrolör veya PLC, yıllar içinde daha küçük ve kompakt hale gelmiştir. Bugün ise Maxim, 9.8 inçlik Pocket IO PLC referans kartını yazılım geliştiricilerin ceplerine sığdırmayı başarmıştır.

2014 yılında Maxim; 50'den fazla IC kullanan, analog ve dijital I/O'ları, iletişim kanallarını ve endüstriyel sınıf güç aygıtlarını kapsayan Micro PLC platformunu başlatmıştır. Maxim, Pocket IO PLC'nin şekil faktörünü 2.5 kat azalttığını ve güç tüketimini %30 oranınında düşürdüğünü iddia etmektedir.

Maxim başlangıç olarak, daha hızlı sekizli high-side anahtarı ve AX14913sürücüsü ile dijital çıkış modüllerinin boyutunu küçültmüştür. Önceki çözüm Micro PLC platformundan olan MAX14900E’den 16 diyodu çıkararak 15 kat alan tasarrufu sağlamıştır. Ardından Maxim, IO-Link sensörler için 400mW'lık enerji tükenen 4mm2’lik MAX14826 mikro devresini, yalnızca 180mW tüketen 2,5mm2’lik MAX14827 mikrodevre ile değiştirmiştir.

Endüstri 4.0 Uygulamalarını Hedef Alan MAX14913 Sekizli High-SideAnahtar ve Sürücü

MAX14913 sekizli high-side anahtarı ve sürücüsü, ultra yüksek hızlı anahtarlama ve güvenli demanyetizasyon klemensi sağlamakta ve düşük voltajlı dijital sinyalleri 24V çıkış kontrol hatlarına güvenilir bir şekilde bağlayabilmektedir. Maxim, piyasadaki diğer çözümlerle karşılaştırıldığında kart alanını %40 azaltırken; kompakt ve yüksek yoğunluklu I/O modülleri sağlayan sektörün en küçük sekizli high-side sürücüsü olduğunu iddia etmektedir.

PLC'ler, hareket kontrol üniteleri, sürücüler ve diğer endüstriyel ve proses otomasyon uygulamalarını geliştiren mühendisler; endüktif yükleri kontrol etmek için high-side bir anahtara ihtiyaç duymaktadır. MAX14913 mikrodevresi entegre klemensler kullanarak tüm endüktif yükleri boşaltabilmekte ve demanyetize edebilmektedir. Ayrıca, en yaygın dış arıza modu olan açık ve kısa devre yük hatlarında tanı sağlamaktadır.

Maxim, 8-11 Kasım 2016'da Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Electronica 2016 şovunda MAX14913 mikrodevresini, Pocket IO PLC geliştirme platformunu ve diğer Endüstri 4.0 çözümlerini sergilemiştir.

 

Yazar: Sena Koçak

Kaynak:

allaboutcircuits.com