SECURITAS Güvenlik 4.0

Endüstri 4.0 kavramıyla birlikte dönüşen hizmet anlayışına güvenlikte dahil oldu. İnsansız üretim sahalarıyla birlikte insansız güvenlik  yani uzaktan izleme sistemleri artık endüstrinin hizmetinde.  Securitas öncülüğü yaptığı Uzaktan İzleme Hizmetleri ile Güvenlik 4.0 dönemi başladı.

18

İnsan ve teknolojinin bir araya geldiği Securitas Entegre Güvenlik Çözümleri içinde yer alan Uzaktan İzleme Hizmetleri, teknoloji çağının en önemli sonuçlarından biri oldu. 

Her geçen gün gelişen teknoloji artık güvenlik sektörünün de vazgeçilmez bir parçası oldu. Geriye dönük izlemelerin yapıldığı kameralar artık yerini yeni nesil kamera ve sistemlere bıraktı. Akıllı kameralar adeta insan gözü gibi tehlikeyi algılayarak ilgili görüntüyü anında operatörün önüne getiriyor ve aksiyon alınmasını sağlıyor. Böylece hareketsiz duran bir paketi, dolaşan şüpheli birini ya da girilmez alan olarak belirlenen yere izinsiz yaklaşanları kameralar aracılığıyla fark etmek mümkün oluyor.

Güvenlik teknolojilerindeki gelişmeleri değerlendiren Securitas Türkiye CTO’su Emre Erdal  “Akıllı video analiz yazılımları sayesinde güvenlik ihlallerini anında görüntülemek mümkün hale geldi.  Bu yazılımlarla sınır ve çevre ihlali, belli bir bölgede rutin olarak gezinen kişi tespiti, izinsiz toplanma, şüpheli paket, yanlış park, ters yöne giriş gibi olumsuz durumları tespit edebiliyoruz. Bununla birlikte uzaktan izleme merkezimizdeki operatörün önüne ilgili alarm görüntüsünün gelmesiyle aksiyon alıyoruz.  Alarm görüntüsünü alan operatör, gerekli gördüğü durumlarda uzaktan sesli anons yaparak şüphelinin suçu gerçekleştirmeden uzaklaşmasını sağlıyor, ardından kontrol ekiplerine ve kolluk kuvvetlerine haber vererek olayı hızlıca sonuçlandırıyor. Proje maliyetlerini düşürerek riski azaltan bu sistemler müşterinin ihtiyacına göre Securitas tarafından projelendiriliyor, kuruluyor ve işletiliyor.” dedi.

Türkiye’nin En Büyük Uzaktan İzleme Merkezi

Securitas, projenin büyüklüğüne göre sunduğu hizmeti farklılaştırıyor. Endüstriyel tesisler, alışveriş merkezlerine ve benzeri büyük tesislerde izleme merkezi projenin içinde kurabiliyor. Daha küçük çaplı projelerde ise İstanbul’da ve Ankara’da yer alan ve birbirinin yedeği olarak eş zamanlı çalışan Uzaktan İzleme Merkezleri aracılığıyla bu hizmetler verilebiliyor. Böylece Türkiye’nin en büyük uzaktan izleme merkezi tarafından projelere yerleştirilen kameralar, 7 gün 24 saat izlenerek alarmlara anında müdahale ediliyor. Endüstriyel tesislerden, alışveriş merkezlerine, plazalardan, sitelere ve müstakil evlere kadar birbirinden farklı birçok alanda etkin olarak faydalanılan uzaktan izleme hizmetleri günümüzün önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor.

 

Kaynak: