7 Adet Dijital Dönüşüm Merkezi Açılıyor

Dijital Türkiye Yol Haritası’nın açıklanması ve ardından 100 Günlük Eylem Planı’nın duyurulması ile dijital dönüşüm merkezleri ana gündem haline gelmişti. İlk 7 dijital dönüşüm merkezinin açılacağı iller belli oldu.

05

Dijital Türkiye Yol Haritası kapsamında Türkiye genelinde 10 adet “Dijital Dönüşüm Merkezi” açılacağı belirtilmişti. 03.08.2018 tarihli “100 Günlük Eylem Planı”nda ise 100 gün içinde Ankara ve Bursa’da ki Dijital Dönüşüm Merkezleri'nin (Model Fabrikaların) hizmete açılacağı, İzmir, Gaziantep, Mersin, Kayseri ve Konya’da ki Dijital Dönüşüm Merkezleri'nin kurulum çalışmaları başlanacağı açıklandı.

Dijital Türkiye Yol Haritası'nda, Dijital Dönüşüm pilot uygulamasına Gaziantep şehrimizden başlanacağı belirtilmişti. 7 adet merkezin yerinin açıklanmasının ardından geriye 3 adet Model Fabrika kaldı ve hangi illerimizde açılacağı merakla bekleniyor.

►İlginizi Çekebilir: Dijital Türkiye Yol Haritası Yayınlandı

Dijital Dönüşüm Merkezleri

Dijital Dönüşüm Merkezleri: İmalat sanayi işletmelerinin dijital dönüşüm konusunda deneyimsel eğitim ve danışmanlık hizmetleri alabileceği dijital dönüşüm merkezleri kurulacaktır. Dijital dönüşüm merkezleri, dijital dönüşüm yolculuğuna çıkma kararı almış işletmelerin bu süreci ilerletmelerine ve etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacak merkezler olarak tasarlanacaktır. Merkezlerde deneyimsel eğitimlerin verilecek olması her bir merkezde gerçek bir üretim ortamı oluşturulması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu merkezlerden faydalanacak işletmeler dijital dönüşüm sürecinin teorisini ve uygulamasını gerçek bir üretim ortamında deneyimleyerek öğrenme olanağı bulacaktır. Bu tür merkezlerde deneyimsel eğitimlere ek olarak danışmanlık hizmetleri de verilecektir.

Yol haritasında dijital dönüşüm sürecinde farklı roller üstlenecek ve bu sürece değişik şekillerde katkı sağlayacak araştırma merkezi, mükemmeliyet merkezi gibi yapılar da yer almaktadır.

Dijital dönüşüm merkezleri bu yapılardan farklı bir işleve sahiptir, ancak farklı yapıların aynı çatı altında faaliyet göstermesinde bir engel bulunmamaktadır. İyi bir tasarım farklı amaçlarla kurulacak merkezlerin arasındaki sinerjilerden faydalanılmasını da sağlayacaktır.