INTEL Tabanlı Akıllı Baret │ DAQRI

Akıllı sistemler evlerimizden toplu taşımalara kadar birçok alanda yaygın şekilde kullanılıyor. Akıllı sistemler genelde insan hayatını kolaylaştırmanın yanında güvenlik alanında da oldukça yaygın şekilde kullanılmakta. ABD merkezli DAQRI firması Intel tabanlı olarak, akıllı sistemler alanında geliştirdiği akıllı baretle piyasada isminden sıkça söz ettirmekte. Endüstri alanına hitap eden bu akıllı baret yıl içinde gerçekleştirilen 2016 CES (Tüketici Teknolojisi Derneği) fuarında tanıtıldı.

15

2016 CES fuarında tanıtılan Intel'in geliştirdiği akıllı baret Daqri kendisiyle birlikte aynı ismi taşıyan bir firmayı da beraberinde getirdi. Daqri'ye teknik olarak bakıldığında piyasadaki tüm mesleklere uygun olmadığı açıkça görülüyor fakat bazı meslekler içinse tam anlamıyla mükemmel bir buluş.

Daqri firmasının kurucusu ve CEO'su Brian Mullins CES fuarı açılışında katılımcılara incelemeleri için birer adet Daqri akıllı baret verdi. Mullins coşkulu bir şekilde dile getirdiği basın açıklamasında CES fuarına artırılmış gerçeklik, verimlilik, navigasyon, güvenlik, giyilebilirlik ve Intel M7 işlemci gibi konularda övgüyle bahsedebilecekleri cihazlarını piyasaya sunmak için geldiklerini söyledi.

 

DAQRI isimli akıllı barette kablolamayı, şematik yapıyı ve makine üzerindeki herhangi bir sorunu  şekillendirmeyi sağlaması için Intel'in RealSense 3D kamerası kullanıldı. Daqri'nin donanım ve yazılım sistemleri ile Intel'in teknolojileri akıllı barette birleştirildi ve ortaya aşağıdaki teknik özellikler çıktı:

► Daqri üzerinde Intel'in geliştirdiği altıncı nesil Intel Core M7 işlemciyi bulunduruyor.

► Intel'in geliştirdiği RealSense teknolojisi de akıllı barette kullanılıyor.

► Barette ayrıca DAQRI IntelliTrack bilgisayar görüntü ve navigasyon teknolojileri de bulunmakta.

► Endüstriyel tipte yüksek çözünürlüklü video çekebilen 360 derecelik sensör dizisi de bulunuyor.

► Barette üzerinde öngörücü bakım ve işçi güvenliği için termal görüntü sensörleri bulunduruyor.

► DAQRI4 boyutlu artırılmış gerçeklik görüntüleri sunan bir görüntüleme paneli içeriyor.

► Baret ayrıca tüm gün rahatça giyilebilecek ve konfordan ödün vermeyecek şekilde tasarlandı.

► Cihaz veri izlemek için aktif çalışan donanımları da üzerinde bulunduruyor.

► DAQRI, 4D Studio artırılmış çalışma talimatı bildiren platforma entegre edilmiş şekilde sunuluyor.

 

Şirket CEO'su Brian Mullins "Intel gelişmiş teknolojileri ile sanayi uygulamalarını geliştiriyor. Ayrıca Intel dünyanın en etkileyici ürünlerine destek veriyor. Akıllı baretin içerisine RealSense teknolojisi ve geliştirilen son işlemcinin eklenmesiyle piyasadaki en gelişmiş insan - makine arayüzünü tanıtmış olduk." dedi.

Daqri günümüz piyasasındaki ürünlere göre beş kat daha fazla işlem gücüne ve derinlik algılama yeteneğine sahip aynı zamanda en güçlü artırılmış gerçeklik görüntüleri sunan en gelişmiş giyilebilir cihazlardan biri. DAQRInin teknik detayları ve bu detaylarla gelen avantajları da oldukça fazla. DAQRI'nin bazı özel teknik detaylarına ve geliştirilen teknolojileriyle birlikte gelen avantajlara da aşağıdaki başlıklarda yer verdik.

 

 

 

ANSI, Yüz Koruyucusu;

ANSI yüz koruyucusu geri çekilebilir, güvenlik standartlarına uyumlu bir yüz maskesi. Bu maske yansıma engelleme özelliğine ve çizilmelere karşı korunaklı bir yüzeye sahip.

 

 

 

 

 

ANSI, Uyumlu Sabit Kask;

ANSI uyumlu sabit kaskın dış kabuğu enjeksiyon kalıplı plastik bir tabakadan oluşuyor. Kabuk dökme alüminyum ve karbon fiber kompozit malzemeden meydana geliyor. Bu kask ile birlikte entegre edilmiş bir güvenlik sistemi sağlanmış oluyor. Ayrıca ürünün sağlamlılığı da bu şekilde artırılmış oluyor. Kullanılan karbon fiber malzeme ise ürünün ağırlığının minimize edilmesine büyük ölçüde katkı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

DAQRI Akıllı Baret Sabitleme ve Şarj İstasyonu;

Bu ünite cihaza ait entegre donanımın sabitlenmesini, cihazın şarj edilmesini ve veri aktarımını sağlıyor. Ayrıca yedek batarya haznesini de üzerinde barındırır. Akıllı baret sabitleme ve şarj istasyonu özellikle DAQRI akıllı baret için tasarlanmıştır. Ayrıca ünite DAQRI'nin tam şarjda kalmasını da sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Termal Kamera;

Cihaz üzerine entegre edilmiş mutlak ölçekli FLIR termal kamerasını üzerinde bulunduruyor. Cihaz endüstriyel elemanları sürekli olarak pasif bir şekilde termal kamera ile izleme özelliğine sahip. Termal kamerayla birlikte gelen en önemli özellik bildirilen termal veri tolerans dışı durumlar ya da güvensiz termal değişimlerde kullanıcıyı uyarmak için baş üstü göstergesine yansıtılıyor.

 

 

 

 

 

 

Çoklayıcı Portlar;

Cihazda bulunan iki adet USB 2.0 portu ek sensörlerin veya aksesuarların cihaza dahil edilmesine izin veriyor. Cihazdaki bu yüksek dereceli modüler tasarım birden fazla donanımın yapılandırılmasına izin veriyor.

 

 

 

 

 

 

Ana Mantık Panosu;

Merkezi işlem birimi Intel tarafından altıncı nesil Intel Core M7  işlemci ile destekleniyor. İlave yardımcı pano ise güç dağılımını, sesi ve yardımcı teçhizatı kontrol eder. Şu anda sahip olunan bilgisayar sistemleri ile karşılaştırıldığında DAQRI 2,5 kat daha fazla performansa sahip. Diğer karşılaştırabilir sistemlerle kıyaslandığında ise harcadığı düşük güç batarya ömrünü üç katına çıkarıyor.

 

 

 

 

 

Intel RealSense R200 Teknolojisi

Cihaz üzerine entegre normal görüntü çeken bir kamera, stereo infared kamera ve infrared lazer projektör modülleri ile birlikte geliyor. Birlikte gelen bu üçlü sistem cihazın kızılötesi ışık ile derinliği tespit etmesini sağlıyor. Bu özelliklerle birlikte gelen en gelişmiş sistemlerden biri de kızılötesi derinlik algılayıcılarla algılanan derinlik renkli görüntüleme katmanında haritalandırılıyor. Ayrıca kızılötesi sistemi endüstriyel çalışma alanlarında obje tanıma ve haritalama için ayarlanmış bir sistem. Ön ve arkayı görüntülemeye yarayan bağımsız RealSense cihazları her an 360 derecelik bir durumsal farkındalık sağlamakta.

 

 

 

Termal Dağıtıcı;

Akıllı baret DAQRI'nin büyük hacimli hafif termal kütlesi içerisinde oluşan tüm ısıyı dağıtır. Termal dağıtıcıya entegre edilmiş 3 farklı renkte ışık yayan LED arıza durumunda kullanıcıyı aşırı ısınma, düşük pil gibi durumlara karşı uyarır. Bu sistem cihaz arıza durumuna geçmeden önce kullanıcıyı erkenden uyararak önlem alınmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

Ses Dizilim Panosu;

DAQRI dört mikrofondan oluşan bir modül, ses butonları ve koruyucu kulaklıklara izin veren bir ses çıkış jakı içeren bir ses sistemleri dizisi içeriyor. Bu sistemde mikrofon dizisi gelişmiş ses teknolojisiyle birlikte gürültüleri önlemeye olanak sağlar.

 

 

 

 

 

 

DAQRI 4D Fotonik Uyarı Görüntüleme Sistemi;

Bu sistem sağlamlaştırılmış ve endüstriyel ortamlar için ayarlanmış artırılmış gerçeklik ekranı aracılığıyla sağlanan bir görüntüleme sistemi. Sistemin parlaklığı iç ve dış mekanlarda kullanıma uygun olacak şekilde artırılabiliyor. Ayrıca sistemin geniş görüş açısı gibi bir avantajı da bulunuyor. DAQRI patentli çekimsel teknolojisi ile fiziksel ve dijital dünya arasındaki odak mesafelerini de eşitliyor.

 

 

 

 

 

Kameralar;

DAQRI'de gelişmiş bilgisayar görüntülemeleri, 2D hedef tanıma ve izleme,nesne/renk tanıma,video çekimi ve fotoğraf yakalamak için 13 megapiksellik yüksek çözünürlükte renkli çekim yapabilen bir kamera kullanılıyor. Buna ek olarak akıllı baret DAQRI'nin konumunun tam olarak hesaplanması için endüstriyel tip IMU (Ataletsel ölçüm birimi) ile birlikte düşük çözünürlüklü bir kamera kullanılıyor. Yüksek çözünürlüklü kamera en gelişmiş bilgisayar görüntüleme uygulamalarının kullanımına izin veriyor. Ayrıca kamera sürekli kullanım altında düşük güç tüketimi sağlayacak şekilde seçilmiş.

 

 

 

 

Ataletsel Ölçüm Birimi (IMU) Panosu;

Akıllı baret DAQRI biri endüstriyel tip biri de ticari tip olmak üzere iki adet ataletsel ölçüm birimi içerebiliyor. Endüstriyel tip IMU kamera ile birlikte kullanılarak göreceli kask pozisyonunun tam olarak hesaplanmasını sağlıyor. Ticari tip IMU ise ek uygulamalar için tedarik ediliyor.

Bütün bu özellikleri üzerinde bulunduran DAQRI akıllı baret piyasadaki rakiplerine göre oldukça yetenekli görünüyor.  DAQRI sağladığı kolaylıklar ve üzerine entegre edilmiş güvenlik sistemleri sayesinde yakın gelecekte bu alandaki akıllı teknolojiler arasında hızla yerini alıp, hitap ettiği kullanıcı kitlesinin karşısına sıklıkla çıkacak gibi görünüyor.

 

 

 

Kaynak: theinquirer.net, businesswire.com, daqri.com

Yazar: Muhammed Ahmet Alkan