Uydu Tabanlı Önceliklendirme Sistemi | Siemens Sitraffic Stream

Almanya, Böblingen’deki acil durum taşıtları ve halk otobüsleri Siemens’in geliştirmiş olduğu akıllı trafik önceliklendirme sistemi sayesinde gidecekleri yere tam zamanında, gecikmeden ulaşabiliyor. Sistem bunu öncelikli taşıtlar için trafik ışıklarının sürekli yeşil kalmasını sağlayarak yapıyor. Aynı zamanda trafiğin daha düzenli bir hal almasının önünü açarak karbondioksit salınımını da azaltmış oluyor.

05

Otobüsler ve Acil Durum Taşıtları için Yeşil Işık;

Siemens'in Sitraffic Stream sistemi ile birlikte gelen trafik çözümünden önce sorunları azaltmak için analog sistemler kullanılıyordu. Bu sistemlerin kurulumu maliyetli olduğu kadar aynı zamanda çok karmaşıktı. Sitraffic Stream ise tamamen dijital ve aynı zamanda kurulumu da düşünüldüğünden çok daha basit. Küçük bir kutu kadar olan, GPS ve GPRS teknolojileri ile bütünleşmiş cihazın (OBU) araçlara yerleştirilmesi gerekiyor. Cihaz, aracın yerini GPS kullanarak belirliyor ve GPRS ile bu konum bilgilerini trafik kontrol merkezine aktarıyor. Daha önceden belirlenmiş olan sanal noktalar (genelde trafik ışıklarından yaklaşık 5 metre kadar geride konumlandırılır) öncelikli araçların biri tarafından geçildiğinde merkezi kontrol sistemi trafik ışığını yeşile çeviriyor.

 

 

Araç ışıkları geçtikten sonra trafik ışıkları tekrar normale dönüyor ve bu sayede trafikteki diğer araçların bekleme süresi minimuma indirgenmiş oluyor. Ayrıca, elde edilen araç yer bilgileri otobüslerin duraklardan kalkış zamanlarını da sürekli olarak izleyebiliyor. Bu durum halk otobüsleri ile ulaşımı daha dakik ve güvenilir hale getirerek yolculara büyük bir avantaj sağlıyor. Ambulans ve itfaiye gibi acil durum taşıtları da Sitraffic Stream sisteminden yararlanarak gidecekleri yere gecikmeden en erken şekilde ulaşabiliyor.

 

 

Siemens Sitraffic Stream yeşil şehirler için tasarlanmış olan güvenilir, ekonomik ve sürdürülebilir bir trafik çözümü olup telematiks uygulamaları ve toplu taşıma inovasyonu alanında şimdiden 3 adet ödül kazanmayı başarmıştır.

 

 

Düşünüldüğünden Daha Basit Bir Sistem;

Sitraffic Stream sisteminin kurulup, uygulama aşamasına geçilmesi hızlı olduğu kadar aynı zamanda oldukça ekonomik. Çünkü yol altyapısı veya teknik uzantılarda hiçbir şekilde değişiklik veya çıkarım gerektirmiyor. Aşağıdaki şekil ve açıklamalar sistemi daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Şekil 1: Yol üzerinde görülen, kavşağa ulaşmadan önceki X ve Y noktaları ve kavşağı geçtikten sonra bulunan Z noktası sistemde yazılımsal olarak tanımlanıyor. Sitraffic Stream uydu tabanlı bir sistem olduğu için bu noktaları belirlerken yol üzerinde herhangi bir çalışma yapılmasına da gerek duyulmuyor.

 

Şekil 2: Araçlara yerleştirilmiş olan küçük cihazlar (OBU) GPS yardımıyla aracın yerini sürekli takip ettiğinden X noktası geçildiği zaman GPRS teknolojisini kullanarak trafik kontrol merkezine “X noktası geçildi” şeklinde bir mesaj gönderiyor.

 

Şekil 3: Merkezi kontrol sistemine gelen bu mesajla birlikte sistem bir süre bekledikten sonra trafik ışığını yeşile çeviriyor ve eğer ışık zaten yeşilse araç kavşaktan geçene kadar bu ışığın yeşil kalmasını sağlıyor.

 

Şekil 4: Araç X noktasından Y noktasına ulaşana kadar geçen sürede ışık yeşil yanmaya başlamış veya daha önce zaten yeşilse, araç kavşaktan geçene kadar yeşilde kalma komutunu çoktan almış olmalıdır.

 

Şekil 5: Araç hız kesmeden ve durmadan kavşaktan geçebilir, böylelikle zamandan tasarruf etmiş olur.

 

Şekil 6: Araç kavşağı geçtikten hemen sonra Z noktasına ulaşır ve cihaz GPS sayesinde bunu anlayarak, kontrol merkezine GPRS ile “Araç Z noktasına ulaştı (kavşağı geçti)” mesajını gönderir. Mesajı (sinyali) alan kontrol merkezi trafik ışıklarını tekrar normal haline çevirir.

 

 

Şekil 7: Araç Z noktasından geçtikten sonra trafik ışıkları kontrol merkezi tarafından birkaç saniye içerisinde hemen eski haline döndürülüyor ve bu sayede diğer sürücüler fazla beklememiş, zaman kaybetmemiş oluyor.

 

 

 

Sitraffic Stream, Böblingen’de Başarılı Bir Şekilde Büyüyor;

Stuttgart’ın güneyinde bulunan ve orta büyüklükte bir şehir olan Böblingen’de başarılı bir şekilde uygulanan ve iyi bir performans sergileyen önceliklendirme sistemi, bir pilot projesi olarak 4 kavşak ile birlikte 10 otobüs ve 2 itfaiye üzerinde uygulanmaya alındı. Ortaya çıkan sonuç herkesi yeteri kadar ikna etti ve şu an Sitraffic Stream sistemini daha fazla yerde kullanmak, büyük şehirlere kazandırmak için planlamalar yapılıyor.

 

 

Kaynak: Siemens

 

Yazar: Hasret Can Karakaya