Dijital Atılım Programı için Geri Sayım Başladı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü, dijital kalkınma için ülkemizin önünü açacak olan Dijital Atılım Programı’nın bu ay içinde açıklanacağını duyurdu. Peki kalkınma programında neler yer alacak?

07

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı tarafından yedincisi düzenlenen Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü, dünyanın yaşadığı hızlı dönüşümün temel parametresinin dördüncü sanayi devriminin uzantısı olan dijitalleşme olduğunu söyledi. Bakan Özlü, dijitalleşmenin büyüme politikalarının merkezinde bulunması gerektiğini belirtti.

4. Sanayi Devrimi’nin bütün üretim süreçlerini kökünden etkilemeye devam ettiğini anlatan Özlü, şunları kaydetti: “Robotlar, sensörler, yapay zeka, büyük veri ve siber güvenlik gibi kavramlar artık günlük hayatta kullandığımız kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda artık beyaz ve mavi yakanın yanında metal yakayı da konuşmanın zamanı geldi. Yapılan araştırmalar 2019 yılına kadar tüm dünyada 2,5 milyon endüstriyel robotun, yani metal yakalının iş başı yapacağını gösteriyor. Dünyada kullanılan endüstriyel robotların yüzde 65’i Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Bu robotların yarısı otomotiv sektöründe kümelenmiş durumda."

"Türkiye’de kullanılan endüstriyel robot sayısı 12 bine ulaşmış durumda. Türkiye bugün endüstriyel robot sayısında dünyada 22'inci sırada bulunuyor. Dolayısıyla Sanayi 4.0’ın başrol oyuncuları olan robot teknolojilerinin üretim süreçlerinde ağırlığını hissedeceğimiz bir dönemin içindeyiz.”

Özlü, robotların iş kollarını etkilemesi ile istila olarak da belirtilen sürece 'teknolojinin yükselişi' demeyi tercih ettiğini belirtti. Metal yaka, mavi ve beyaz yakanın rakibi değil, tam tersine paydaşı, hatta stratejik ortağıdır. Çünkü robot teknolojisi dediğimiz şey, aslında insan zekasının bir ürünü.” ifadelerini kullandı.

Dijital Atılım Programı ile ne hedefleniyor?

Bakan Özlü, dijital kalkınmanın Türkiye'nin küresel ekonomideki yerini çok daha ileri taşımak için önemli fırsatlar sunduğunu belirterek, "Dijital kalkınma bizi geleceğe taşıyacak en etkili enstrümanların başında geliyor. Bu gerçekten hareketle Türkiye’nin dijital geleceği için dijital milli yol haritamızı belirledik, dijital atılım programımızı hazırladık. 4. Sanayi Devrimi ve dijitalleşmeye bütünlük içinde bakan bir çalışma yaptık. Hem sanayi devrimindeki pozisyonumuzu güçlendirecek hem de dijital kalkınmamızın önünü açacak olan dijital atılım programımızı bu ay içinde paylaşacağız. Bakanlık olarak bu yol haritasını çok önemsiyoruz. Bu yol haritasında temel amacımız bilgi teknolojilerinde ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına çıkarmaktır. Yol haritamızdaki ortak noktamız yerli ve ileri teknoloji üreten dijital bir Türkiye oluşturmaktır. Teknolojiyi sadece kullanan ve izleyen değil, teknoloji üreten ve rekabet eden bir Türkiye hedefliyoruz” dedi.

Bakan Özlü: "KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerini teknoloji odaklı girişimcilere ve KOBİ’lere yönlendirmeye devam edeceğiz. Dijital rekabette geriye düşmemek için altyapının tesisi, kaliteli dijital iş gücünün artırılması, eğitimde STEM modelinin benimsenmesi, dijital ortamda kişisel hakların korunması gibi konularda titiz ve planlı alımaları hayata geçireceğiz." diye konuştu.

 

Kaynak:

► AA