Dijital Fabrikalarda Yeni Ağ Yönetim Yazılımı Sinema Server V13

Günümüzde üretim süreçleri giderek dijitalleşirken ağ yönetim yazılımları dijital fabrikalarda oldukça önemli bir rol oynuyor. Siemens’in ağ yönetim yazılımının yeni versiyonu Sinema Server 13 endüstriyel ağların daha kolay ve tek bir uygulama ile izlenmesini sağlıyor. Ayrıntılar yazımızda.

23

Üretim süreçleri giderek dijitalleşiyor. Dijitalleşme ile birlikte kimyasal bitkiler, üretim tesisleri, makineler, sensörler ve diğer birçok bileşen birbirine bağlanıyor. Bu sistemler tarafından üretilen veriler, yazılım ile birleştiğinde, bilgisayar simülasyonları ve optimizasyon sayesinde imalat daha sağlam, esnek ve verimli olup, üretim ortamının nasıl dijitalleştiğini gösteriyor. Sorunsuz bir iletişim ağı bunun için temel yapı taşını oluşturuyor. 

 

 

 


Fakat fabrikalar farklı üretim seviyeleri için farklı ağ standartları kullanıyorlar. Bu nedenle tüm cihazların durumunu ve erken kesintilerini tespit etmek için sürekli gözetlemek gerekiyor. Eski yazılımlara göre  daha iyi bir bakış sağlayan Siemens’in yeni versiyonu Sinema Server V13 tek bir çözümle makineleri ve üretimleri gözlemleyebiliyor. Bu versiyon ağ boyunca tüm bileşenleri otomatik olarak algılayıp net bir web tarayıcısında kendi durumunu gösteriyor. Bunun mümkün olabilmesi için Sinema Server bir mobil cihazdan aldığı verileri sadece IT ile ortak olan basit ağ yönetim protokolü (SNMP) ile değil aynı zamanda uygulamaya özel protokolleri de (Profinet, Simatic) kullanarak okur. 

 

 

Genelde dijital fabrikalarda modern ağlar binlerce özel bileşeni kapsar. Üretim makineleri ve kontrolörlere ek olarak bu bileşenler, makineleri izlemek için bilgisayar ve sunucular gibi sensörler içerir. Şimdiye kadar üretim tesislerinde gözlemleme iki bölüme ayrılmıştır. Otomasyon seviyesi; makineler profinet endüstri standart ile iletişim kururlar. Ve çapraz üretim haberleşme seviyesi; özel sistemlerin birbirine bağlanmasını sağlar. 

 


Artık Sinema Server V13 her iki alanı birleştiriyor. Yazılımı ise bir ağdaki tüm Profinet ve Ethernet aygıtlarını otomatik algılıyor. Sonuç olarak, bakım personeli tek bir kullanıcı arayüzü üzerinden tüm ağları izleyebilir. Her bir cihaz için, yazılım diğer şeylerin arasında üretici , bileşen türü , mevcut durumu , kesin konumu ve yüklenen yazılım sürümünü algılar. Ayni zamanda Siemens Simatic’in kontrolörlerden ve bağlı cihazlardan daha fazla bilgi okuması arızaların tespit etmesini sağlar. 

 

 

Ayrıca, veriler, harici uygulamalara gönderilebilir. İzleme basamakları belirli bir yerde hangi bileşenin kullanılması gerektiğini veya tüm cihaz tiplerinin aynı yazılım sürümünü çalıştırıp çalıstırmadığını değerlendirmesinde rol oynar. Bu yazılım ilk kez, farklı iletişim düzeylerinin durumu arasında bazı ilişkilerin mevcut olup olmadığını sistematik izlemesini mümkün kılar. Bir ağdaki aktarım bozukluğunun üretim durumunu nasıl etkilediğini açıkça gösterir.
  
Sinema Server V13’ün özel bir durumu da değişen rutinleri dikkate almasıdır. Örneğin, bir robot kendi ağ kimliklerine sahip farklı araçlar arasında geçiş yaparsa bunlar ortaya çıkar. Bu tür bir bileşen durumunu stoktan kullanım olarak değiştirir. Sinema Server otomatik olarak kritik olmayan durum değişikliklerini oranlar ve bakım personeline alarm bildirimi iletmez. 
 
Sinema Server, zaman yetersizliği nedeniyle normal çalışma sırasında yapılamayan analizleri mümkün hale getirmesi için toplanan verileri uzun ömürlü bir arşive kaydeder. Ağı optimize etmek için öneriler zaman içinde ağ durum verilerinden elde edilebilir.

 

 

Kaynak: