Otomasyona Yenik Düşecek 10 Meslek

Endüstri 4.0 ile istihdam kaygısı, “Mesleklerin geleceği ne olacak?” sorusunu beraberinde getiriyor. Dijital dönüşüm çağında birçok işin yapılış şekli form değiştirecek, günümüzdeki kol emeğine dayalı meslekler yerini zihin emeğine dayalı mesleklere bırakacak. Bu yazımızda otomasyona yenik düşecek 10 mesleği listeledik.

18

Endüstri 4.0 ile birlikte “geleceğin meslekleri” ve “mesleklerin geleceği” konuları yeni bir trend haline geldi. Günümüzdeki birçok meslek otomasyona yenik düşerek yerlerini bilgisayar yazılımlarına, robotlara bırakıyor. Bu nedenle Endüstri 4.0 ile meslekleri otomasyona yatkın olanlar ve olmayanlar şeklinde iki sınıfa ayırabiliriz. Otomasyona yatkın olan meslekler sınıfını daha çok rutin işlerin yapıldığı kuryelik, tarım işçiliği gibi meslekler oluştururken, otomasyona yatkın olmayan meslekler sınıfında insan becerilerini içeren psikolojik danışmanlık, siber güvenlik uzmanlığı gibi meslekler bulunuyor. Sadece birkaç yıl içinde pek çok işin otomasyon sistemleri tarafından yapılması şaşırtıcı olmayacak. Bu çalışanlar insanlara kıyasla daha verimlidir, kesin sonuçlar verir, yorulmazlar, duygusal değişkenlikleri yoktur ve hasta olmazlar. Yakın tarihli bir Forrester Raporu’nda 2021 yılına kadar ABD’deki işlerin %6’sının otomatikleşeceği öngörülüyor. Tüm bu bilgileri göz önüne alarak, otomasyona yenik düşecek 10 mesleği maddeler halinde derledik.

Forrester’a göre otomasyon ile kaybedilen işlerin yüzdelik değişimi

 

1)Çağrı Merkezi Operatörlüğü

Doğal dil işleme ve makine öğrenimi yoluyla konuşma sayesinde bilgisayarlar ile müşteriler kişisel düzeyde bağlantı kurabiliyor. Finans şirketi Swedbank, müşteri sorguları için Nuance Nina adlı yapay zeka tarafından yönetilen bir kişisel asistan kullanıyor. Bu yapay zeka, vakaların %78'inde sorunu derhal çözüyor. Şirket araştırmaları, müşterilerin çoğunun bir sanal asistanla etkileşime girmeyi tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Yapay zeka ve doğal dil işleme yetenekleri geliştikçe, farklı dilleri anlayarak çağrı merkezi operatörlüğü işini insanların elinden alabilir.

2)Kuryelik

2014 yılında kurulan Starship Technologies, 10 kg taşıyabilen ucuz kurye botları geliştirerek, Kasım 2016’da ilk Just Eat aracılığıyla işe başlamıştı. Starship, yüzlerce kurye bot ile sektörde öncü olmayı planlıyor. Kurye botları, teslimatları doğru ve daha hızlı gerçekleştirerek müşteri memnuniyetinde artışı sağlar ve firma için aylık ek giderlere neden olmaz.

Ayrıca ABD merkezli bir start-up olan Marble ile gıda teslimat testleri gerçekleştiriliyor. Robotlar restorandan aldıkları gıdaları, alıcılara ulaştırıyor. Robot üzerindeki kamera, müşteriyi teslimat sırasında kaydederek yüz ifadelerine göre memnuniyet durumu gözleniyor.

3)Cerrahi

Sağlık çalışanları, hastalık teşhisinden ameliyatlara kadar otomasyondan ve yapay zekadan yardım alıyor. Bununla birlikte gelişmiş robotlar, çalışanlardan daha yüksek performanslı şekilde cerrahi işlemleri yürütüyor. Science Translational Medicine'de yayınlanan 2016 tarihli çalışmada Akıllı Doku Özerk Robotu (STAR), domuzun ince bağırsağını insan eşdeğerinden daha başarılı bir şekilde dikmişti.

Robot cerrahlar, stres veya yorgunluk gibi dış etkenlerden etkilenmeyerek daha az hata yapmaktadır. Ayrıca ameliyat olacak hastalar, karşısındaki otomatik sistemin hata yapma oranının çok daha az olduğunu bilmesi, hastanın kendisini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.

4)Çiftçilik

Endüstri 4.0 ile gelen Tarım 4.0, nesnelerin interneti,robotik sistemler, sürücüsüz traktörlerden yararlanarak yüksek teknolojili tarımın önünü açıyor. İnsan eli değmeden sıfırdan mahsul yetiştirmek mümkün hale geliyor. Açık kaynak ile çalışan FarmBot, yabani otları da kontrol ederek ürün ekebiliyor, sulayabiliyor, yetiştirebiliyor. Ayrıca bir uygulama ile sistem manuel olarak kontrol edilebiliyor. Böylelikle çiftçileri fiziksel bir çalışan olmaktan çıkarıp, yönetici bir çalışan durumuna getiriyor.

 

5)Güvenlik Görevlisi

Palo Alto tabanlı robot teknolojisi şirketi Cobalt, 360 derece kameralar, lazer tarayıcılar, termal kameralar, mikrofon ve uzun menzilli RFID ile donatılmış bir mobil, robotik güvenlik görevlisi geliştirdi. İnsan güvenlik görevlilerinin aksine bot, mola vermek zorunda kalmadan sürekli olarak çevresinin 360 derecelik görüntüsünü kontrol edebilir.

Ayrıca bu yıl, Arapça ve İngilizce iletişim kurabilen robot polisler Dubai’de göreve başladı. Hükümet planına göre 2030 yılına kadar polislerin %25’inin robotlaşması hedefleniyor.

6)Perakende Asistanı

Perakende şirketi Lowe's, Kaliforniya'daki bir donanım mağazasında OSHbots adlı robot asistan filosunu tanıtıyor. İki dil bilen robotlar, müşteriler kapıdan geçtikten sonra arzu edilen ürünleri bulmalarıyla doğrudan ilgileniyor. Bir ürünün rafta yoksa, depoda üründen ne kadar kaldığını bilmek bir insan için çok zorken, OSHbots tüm bu bilgilere sahip olarak müşterinin zamanını almadan hızlı bir şekilde ilgilenebiliyor.

7)Restoran Çalışanı

Pasadena'daki bir fast food burger restoranında, Flippy robot çalışıyor. Altı eksenli ve çok sensörlü bir sistem olan Flippy, bir burger’i sıfırdan yaparak, müşteriye sunabiliyor. Miso Robotics tarafından oluşturulan bot, şu anda CaliBurger tarafından deneniyor. ki yıl içinde, CaliBurger 50 yerde Flippy'yi kurmayı planlıyor. Hızlı yemek zincirlerinde robot aşçılarının istihdam edilmesi, yalnızca ABD'de 2.3 milyon işçiyi etkileyebilir.

 

8)Gazeteci

Mart 2014'teki L.A. depremini kapsayan ilk makale bir yazılım tarafından bir araya getirildi. Çinli bir robot gazeteci Pekin Olimpiyatlarını haber yayını Toutiao'ya sundu. Yapay zeka sayesinde, bilgi yığınlarının bir araya getirilmesinde insanlarda çok daha hızlıdır. Journobot'lar tarafından yazılan makaleler hala bir insan editörünün elinden geçmesi gerekmektedir ancak özelikle hızlı habercilikte yapay zeka destekli teknolojiler gazetecilerin işini elinden alabilir.

9)Kamyon Şoförü

Özerk kamyonlar güvenli sürüş, daha hızlı nakliyat ve sürücü masraflarının olmaması nedeniyle nakliye şirketleri için önemli bir tercih nedeni oluyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında Uber, 50.000 kutu birayı bırakmak için yaklaşık 200 km’lik bir yolda kendi kendine çalışan bir kamyonu görevlendirdi. İnsan çalışanlar, kargoya göz atmak ve güzergahı denetlemek için görevlendiriyor ancak geliştirme ve konumlandırma çalışmaları ile yakın zamanda bu kamyonlar teslimatlarını tamamen kendileri yapabilecek. Ayrıca sürücüsü olmadığı için dinlenme ve uyku ile zaman kaybetmeyen bu kamyonlar, nakliye işlemini daha kısa sürede tamamlıyor.

Üstelik özerk sürüş, otomatik pilotlar ve şoförler ile sınırlı kalmıyor. Japon nakliye şirketlerinin yaptığı anlaşma ile yapay zeka tarafından kullanılan 250 gemi inşa edilecek.

10)Öğretmenlik

Otomasyonun sağladığı olanaklar ile uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim kavramları hayatımıza girmeye devam ediyor. Günümüzde, video eğitimlerinin yanı sıra robot öğretmenler iş başı yapmaya başladı bile.

Pepper adlı bir eğitim robotu London Design and Engineering University Technical College’de ders vererek İngiltere’nin ilk otomatik öğretmeni oldu. Benzer şekilde Japonya'da bir okulda daha önce "öğretmenlik" yapan bir robot, öğrencilerle etkileşim kurmak ve duygularını tespit etmek için mikrofonlar, HD kameralar ve 3B sensörler ile donatılmıştı.

 

Kaynak:

►disruptionhub.com