Yapay Zeka ile Satışlarınızı Artırın

27

Firmaların kuruluş amacı kar etmektir. Bu hedefe giden yoldaki en önemli departmanlar satış ve özellikle günümüzde dijital pazarlamadır. Satış ve pazarlama çalışmalarında kullanılan teknikler çok hızlı gelişti ve bu teknikleri takip etmek kısmen zor hale geldi. Bununla birlikte, yapay zeka her iki sektörde de iş süreçlerindeki verimliliği ve gelirleri artırmak için önemli bir araç olmaya devam ediyor.

Günümüzde her şeye hızlı bir şekilde ulaşma ve hızlı bir şekilde tüketme isteğinin de artmasıyla, satış ve pazarlamanın önemi artarak devam ediyor. Birçok işletme, eski dönemlerde etkililiği kanıtlanmış teknikleri takip ederek başarıya giden bir yol oluşturmaya çalışıyor. Ancak günümüzdeki değişimi göz önüne aldığımızda, bu tekniklerdeki dönüşüm de kaçınılmaz durumda.

Bir pazarlama kampanyasına, nihai hedefin ne olacağına dair belirsiz bir fikirle yaklaşmak yerine, pazarlama ve satış ekipleri yapay zeka sayesinde neler başarmaları ve ulaşmak istenilen hedefler için ne gibi adımlar atmaları gerektiği konusunda zaten fikir sahibi. Tabii bu durumun ana kaynağı da veri.

Daha esnek ve işlevsel bir yapay zeka seviyesinin ortaya çıkması, verilerin artık her zamankinden daha yararlı olduğu anlamına geliyor.

Satış Ekibinizi Yapay Zeka ile Güçlendirin

Satışların açık ara en zor yönlerinden biri potansiyel müşteriler bulmaktır. Satış araştırması, satış sürecinin en önemli dayanakları arasında yer almaktadır ve satış ekiplerinin istemediği şekilde çok fazla zaman alır. Yapılan araştırmalar, ortalama olarak satış ekiplerinin haftada sekiz saatini araştırmak için harcadıkları öne gösteriyor. Bu da ekiplerin satış yapmaktan ziyade olası satış stratejileri oluşturmak için saatler ayırmalarına neden oluyor. Sonuç olarak para ve daha da önemlisi zaman kaybı ortaya çıkıyor.

Bugün yapay zeka, araştırma sürecinde neredeyse ekstra bir yönetici olarak düşünülebilir. Satış ekipleri, potansiyel müşterileri ve olası satışları bulma ve takip etme sürecini otomatikleştirmek için yapay zeka kullanarak, yapmak istedikleri şeyi yapmak için daha fazla özgürlüğe sahiptir.

Eski Süreçleri İyileştirin

Yapay zeka, müşteri ilişkilerini araştırmak ve geliştirmek için avantajlar sunarken, B2B satış yöneticileri de kendi iç ekibinin performansını denetlemek için kullanılabilir. State of Artificial Intelligence for Sales & Marketing 2018 Report’a göre on kişiden altısı (yüzde 61) günlük süreçlerini düzene sokmak için yapay zekayı benimsemenin değerini biliyor.

Yapay zeka, satış görevlilerinin kendilerine verilen kotalara ulaşma durumları için gelecek tahminlerinde bulunarak, süreç içerisinde işletmelerin gerekli aksiyonlarını almasını sağlar.

Yapay Zeka ve Müşteri Deneyimi

Yapay zeka kullanımı, satış yapıldıktan çok sonra da devam edebilir. Satış sonrası bakım, satış sürecinin diğer kritik parçalarından biridir. Sonuçta bu süreç, müşterinin bir ürünü ve hizmeti satın almasıyla bitmez. Bugünün satışları, ilk sürecin çok ötesine uzanan çok daha uzun ömürlü bir hizmettir.

Yapay zeka ile daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak için işletmeler müşteri destek formları, chatbotlar ve sanal asistanlar gibi farklı girişimlerde bulunuyor. Sosyal medya platformlarına ve web sitelerine yapay zeka destekli bu sistemleri entegre ediyor.

Ayrıca yapay zeka, bu tür müşteri etkileşimlerinden veri toplayabilir ve verilerin analiz edilmesiyle gelecekteki yenilikler için satış stratejisi iyileştirebilir.

Yapay zeka, müşteri mutluluğunu artırmaya yardımcı olup daha iyi bir müşteri hizmeti deneyimi sağlayabilir. Daha mutlu müşteriler, pazarlama ekiplerine iyi referanslar ve yönlendirmeler sunar.

 

Kaynak:

►Disruptionhub