Akıllı Yürüme Desteği | FriWalk

Avrupa Komisyonu ve Siemens tarafından desteklenen bir grup araştırmacı yaşlı insanlarda hareketliliği artırmak amacıyla sensör ve tablet teknolojisini kullanacak olan akıllı bir yürüme desteği geliştiriyor. “FriWalk” adı verilen bu yürüme desteği kullanıcının yürümesine dayalı olarak sağlık riskinin erken belirtilerinin farkına varıyor, böylece yaşlıları daha hareketli olmaları için motive ederek kişisel bir eğitmen olarak çalışıyor.

21

Herkesin kendine özgü bir yürüyüş şekli vardır. Hatta tanıdığımız insanları çok uzaktan bile yürüyüş şekline göre ayırt edebiliriz. Yürüyüş şekli kişinin sağlığı hakkında da bir çok bilgi içermektedir. Bunun yanında kişinin yürüyüş şeklinin sağlıklı veya tıbbi bir sorunu olup olmadığını belirlemek her zaman mümkün değildir. Özel olarak geliştirilmiş yürüme yolları ise tıbbi teşhis için teknik bir analiz sunuyor. Hasta yürüme yolu üzerinde bir çok kez yürür ve her adımda uygulanan basınç sensör kullanılarak ölçülür. Bilgisayarların yardımıyla, hastanın yürüyüş şekliyle ilgili detaylar yürüyüş aşamaları baz alınarak hesaplanır. Siemens Kurumsal Teknoloji’den Josef Birchbauer’a göre ne yazık ki bu durumun birkaç dezavantajı var: “Bu doğal olmayan bir durum yaratmaktadır. Hasta gözlemlendiği zaman bu onları normal yürüyüş şekillerini değiştiren bir podyum üzerinde yürüyormuş gibi hissettirir, çünkü doğal olarak herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Buna ek olarak yürüme yolu pahalı ve bir kaç metre uzunlukla sınırlı. “

Yeni Yürüme Analiz Sistemi

Avrupa Birliği ACANTO(A CyberphsicAl social NeTwOrk) projesinin bir parçası olarak, 6 Avrupa ülkesinden birçok araştırmacı yeni bir yürüyüş analiz sistemi olan “FriWalk” üzerinde çalışıyor. “FriWalk (Robotik Yürüme Desteği) derin sensör ve kameralarla donatılmış dört tekerlekli bir yürüme desteğinden oluşuyor. Klinik analizi sırasında, kullanıcı basınç sensörüyle donatılmış özel bir ayakkabı giyiyor. FriWalk ayaklarla yere temas ettiğinde uygulanan basınç ve yönelim yerdeki ayakların kesin pozisyonunu ölçüyor. Adım uzunluğu, adım genişliği ve yürüme ritmi gibi sementik bilgiler bu parametrelerden elde edilir. Saniyede 15 ile 20 arasında görüntü işleyerek, ayaklar yere temas ettiğinde yer üzerinde oluşturduğu basınç dağılımının yanı sıra yer ile temas halinde olmadığında izlediği hareket yolunun görülebildiği sanal bir yol üretebiliyoruz. “

Bir Motivasyon Olarak Walker

FriWalk bir yürüme yolundan daha ucuz ve daha yüksek veri kalitesi sunuyor. 24 saatlik bir EKG gibi hasta daha uzun süre FriWalk’u kullanabiliyor. Bu sadece doktorların zorlanmadan uzun süre sonra oluşabilecek olguları tanımlamasını sağlıyor.

Yürüme desteklerinin iki farklı versiyonu üretilerek hem hastanelerin hem de daha ucuz çeşitleriyle diğer kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. FriWalk’un tıbbi amaçlar dışında da kullanım alanları bulunuyor. Kullanıcılar alışkanlıkları ve tercihlerini FriTablet adlı bir cihaza girdikten sonra FriWalk kullanıcı profiline göre uygun fiziksel aktiviteleri (sergi ziyareti veya alışverişe gidilmesi gibi) sıralıyor. Ayrıca FriWalk kullanıcıların duygusal ve fiziksel durumlarını gözlemleyebiliyor. Böylece kullanıcıların ilgi alanları daha doğru bir şekilde belirlenmiş oluyor. Bu amaçla FriWalk’ta kalp ritmini ölçen sensörler ve yüz ifadeleri sayesinde duyguları tanımlayan sistemler kullanılıyor.

Siber Fiziksel Sosyal Ağ Oluşturmak İçin Kullanılan Robotlar

Doktorlar ve özel çalıştırıcılar FriWalk’un sağlıkla ilgili topladığı verilerle kolay bir şekilde egzersiz planı oluşturabilir. Yazılım navigasyon görevi görebildiği gibi kullanıcıların tehlike potansiyeli yüksek durumlardan korunmalarını da sağlamaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için çevredeki sensörlerden ve diğer FriWalk’lardan alınan anlık veriler birbirleriyle bağdaştırılarak bulut tabanlı bir sistem ile ulaşılır hale getirilir. Böylece sistem beklenmeyen durumları hızlı bir şekilde tespit eder ve kullanıcıyı alternatif seçenekler hakkında bilgilendirir.

Bu noktadaki amaç benzer ilgi alanları olan insanların bir araya getirildiği siber fiziksel bir sosyal ağ oluşturmaktır. Belirtilen ekstra özelliklerinin yanı sıra yaşlı insanların kullanımının zorlaşmaması için FriWalk’ta sensörler göze çarpmayacak şekilde yerleştirilmiştir ve böylece dış görünüş itibariyle diğer yürüme desteklerine benzemektedir. İspanya, İngiltere ve İtalya’da yaklaşık 100 kişi projenin bitiş tarihi 2018’e kadar FriWalk’u test edecek. Avrupa Komisyonu bu proje için 4.3 milyon Euro’luk bir bütçe ayırmış bulunmaktadır.

 

Kaynak:

► techcrunch