SCALDIS Dolum Makinesi

1989’dan beri Belçika Şirketi Sneyders sıvı üretim, temizlik ve gıda endüstrisi için yüksek kaliteye sahip dolum makineleri geliştiriyor. Bu dolum makinelerinden biri ise kullanımı oldukça kolay yeni SCALDIS dolum makinesi. Entegre edilmiş sistemlerle oldukça verimli olan makine eşsiz bir teknoloji sunuyor.

14

Belçika, Anvers’deki bir makine üreticisi tarafından üretilen yeni SCALDIS dolum makinesinin modern tasarımı öncekilerden daha fazla şey vaat ediyor ve kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmıyor. Sneyders teknolojisi mevcut mühendisliğiyle bu teknik şaheseri üretti. Tamamen Entegre Edilmiş Otomasyon(TIA - Totally Integrated Automation) ve Entegre Edilmiş Sürücü Sistemleri(IDS - Integrated Drive Systems) ile Siemens bu mühendislikte anahtar bir rol oynuyor.

SCALDIS için Gereklilikler

SCALDIS dolum makinesinin tekrar tasarlanmasıyla, Sneyders özellikle verimlilik, kullanım kolaylığı ve temel bakım konusunda müşterilerinin büyüme ihtiyaçlarını göz önüne almak istedi. Diğer taraftan, SCALDIS makinesi doğal olarak flaman makine üreticisi tarafından üretilen, dayanıklı, iyi bilinen ve avantajları kanıtlanmış makinelerden daha iyi olmak zorundaydı. Bu kaliteyi garanti etmek için çeşitli makine bileşenleri uzun bir süre için uygun olmalıydı. Sneyders yeni makinesiyle ayrıca yabancı pazarlara ulaşmak istiyor. Bundan dolayı uluslararası tecrübeye sahip bir ortak bulmak çok önemli bir durum.

Makinenin orijinal konseptinde, bileşenlerin çoğu hidrolikti. Bu güçlü bileşenlere rağmen, gerekli hassaslığı her zaman dağıtmıyorlar. Ek olarak, elektrikli bileşenlerle karşılaştırmak gerekirse oldukça gürültülü ve daha fazla ısı üretip üstelik bakım ihtiyacını arttırıyorlar. Şirket ayrıca makine üretim verimliliğini ve süreci geliştirmek istedi.

Bir diğer ihtiyaç ise yoğun bir şekilde dolum lülelerinin hassasiyetiydi. Çünkü tüplerin açılması bazen çok kısıtlıydı, dolum lüleleri mümkün olduğu kadar hızlı ve hassas aşağıya inmelidir. Köpük oluşumunu engellemek için özel bir model kullanılarak yukarı kaldırılmalıdır.

Sonuç olarak bu basit teknoloji sürdürüldüğünde, bütün hidrolik ve pnömatik sürücülerin sistemli bir şekilde elektrikli sürücülerle yer değiştirdiği anlamına geliyordu. Ayrıca entegre edilmiş otomasyon  ve haberleşme yapısı da gerekliydi.

En İdeal Biçimde Uygulanan TIA ve IDS

SCALDIS; Sinamics S120 Konvertör Sistemi ve Simotics S F1K7 servo motorları tarafından entegre edilen Siemens Entegre Edilmiş Sürücü Sistemleri konseptini kullanıyor. Çünkü sürücü bileşenleri  mükemmel bir şekilde çok eksenli bir konumda koordine edilmiştir, dar şişe boğazına dolum lüleleri yerleştirilirken ve tekrar geri alınırken yüksek seviyede hassaslık ve verimlilik elde etmeyi mümkün kılar.

Bu dolum prosesi boyunca minimum düzeyde taşma olmasının yanı sıra maksimum verimlilik ve güvenliği sağlar. SCALDIS’in beyni için Simatic S7-1200 kontrolörü uygun görüldü. Bütün formatlar farklı şişe tipleri arasındaki düzgün geçişi sağlamak için S7-1200’de depolandı. Simatic HMI Comfort Panel şişe tiplerini yüklemeyi kolaylaştırıyor ve dolum valfleri o zaman otomatik olarak uygun pozisyona geliyor. Farklı ürünlere adapte oması hem hızlı hem basit: Entegre edilmiş program çeşitli proses adımlarıyla makine operatörüne yol gösterir. Makine bir sonra ki kümeler için düzgün bir şekilde doldurulmuş şişelerin ilk üretim hattında kalmasını sağlamak için hazırlanır. Bu adımlar hata riskini ve oranını azaltır.gerekli bütün güvenlik fonksiyonlarıyla donatılmış yeni SCALDIS makinesi Entegre Edilmiş Güvenlik konsepti ile oldukça güvenlidir.

“Öncelikle elektrik bileşenleri servo motorlar kullanılıyor, hatta personel özel bir eğitim almadan bu makineyi kullanabiliyor ve programlayabiliyor. Yoğun eğitim kursları artık gerekli değil.” şeklinde açıklıyor Sneyder’daki otomasyon mühendisi memnuniyetle. SCALDIS’in önceki versiyonlarında kontrol ve işletme ayrı olarak programlanmıştı. Tamamen entegre edilmiş otomasyon her ikisini de entegre eder ve data sürekliliği sağlar. Bu sadece hata riskini düşürmez ayrıca üretim maliyetini de düşürür. Ek olarak teknik arıza olası durumunda arızaları hızlı bile şekilde tespit eder. Sneyder’daki uzmanlar önceki hidrolik ve pnömatik sürücü teknolojisinden daha verimli, daha hassas ve daha sessiz olan yeni sürücü teknolojisi IDS ile ilgile oldukça heyecanlı.

Yeni SCALDIS makinesi ideal olarak uluslararası iş gelişimi için hazır. Sneyder İhracat Yöeticisi Peter Dries :”Sneyder’in yurt dışı satışları giderek artıyor. Siemens sayesinde Siemens bileşenleri için 3 ya da 5 yıllık büyük bir garanti sunabiliyoruz.”

 

Kaynak: