Entegre Edilmiş Sistemlerle Fripa’da Sürekli Üretim

11

Dünyada enerji tüketiminin en fazla olduğu endüstrilerden biri kağıt sektörüdür. Makinelerin çok üzün süre çalışır durumda olması, uzun süren kurutma işlemleri çok fazla güç ve ısı gerektirmektedir. Sürekli artan enerji fiyatları doğrudan masraf olarak yansımaktadır. Kağıt sektöründe önde gelen şirketlerden biri olan Fripa, kağıt havlulardan tuvalet kağıtlarına kadar gündelik hayatta kullanılan her türlü kağıt ürünü Alman piyasasına sunmaktadır.

Bu kağıt ürünlerinin üretim sürecinde öncelikle kağıt hamuru çözeltisi hazırlanır ve makinedeki levhalar üzerine dökülür. Bu aşamada katı içerik sadece %1 oranındadır. Kurutma ve presleme işlemleriyle bu oran 1 saniyeden daha kısa bir süre içerisinde % 95 olmaktadır. Üretimdeki enerji tüketimi masrafların artmasına neden olmasına rağmen, üreticilerin piyasada rekabeti içinde kalmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle Fripa Siemens’in yüksek enerji verimliliğine sahip PM7 kağıt üretim sistemini kullanmaya başladı.

Kağıt Endüstrisinde Teknoloji

PM7 kağıt endüstrisi için sektör bazlı bir çözüm olan Sipaper sürücü ve otomasyon ürünlerinden birisidir. Yani ürün ve servisler birebir bu sektörün ihtiyacını karşılamak üzere uygun hale getirilmiştir. Böylece müşterilerin problemleriyle de en iyi şekilde ilgilenilebilmektedir.

Fripa Şirketi elektrik ekipmanı, güç dağıtımı ve tedarik çözümlerine ihtiyaç duyduğunda makine sürücüleri, süreç kontrolü, mühendislik eğitimi ve servis için Tamamıyla Entegre Edilmiş Güç (Totally Integrated Power - TIP) ve Entegre Edilmiş Sürücü Sistemleri (Integrated Drives Systems - IDS) ile Siemens çözümlerinden destek alıyor.

Tamamıyla Entegre Edilmiş Güç (TIP) endüstriler, yapılar ve alt yapılar için entegre edilmiş güç tedarik çözümlerini destekler. Bu kapsamlı güç yazılım ve donanım ürünleri, sistemleri ve çözümlerini kullanarak tüm güç seviyeleri için portföyü güvenli ve verimli güç tedariği sağlar.

Siemens’in Entegre Edilmiş Sürücü Sistemleri ise dünyanın ilk gerçek tek noktadan çözümle kontrol edilen bütün güç bağlantısını kapsar. Bu sistemler pazar ihtiyaçlarını gözle görülür şekilde daha kısa sürede karşılıyor. Entegre etmeyle sorunsuz bir şekilde her sürücü bağlantısında, otomasyon ortamında hatta bütün yaşam döngüsünde Entegre Edilmiş Sürücü Sistemleri ortak sürücü bileşenlerini sürücü sitemlerine aktarır. Sinamics dönüştürücüler, Simotics motorlar ve Flender dişlileri Fripa’nın Miltenberg’deki fabrikasında bulunan elemanlardandır. Bileşenlerin birbirleriyle mükemmel uyumuyla en aza indirgenmiş enerji tüketimi elde edilir. Simatic PCS 7 süreç kontrol sistemi ise endüstri bazlı otomasyon ve kontrol fonksiyonları sayesinde tüm tesisin çalışmasını kolaylaştırır ve üretim güvenliğini sağlar. Yüksek kalite kontrol sayesinde de üretim esnasında oluşabilecek kayıp minimuma indirgenir.

Tesis maliyeti azalırken devam eden süreci ve istikrarlı üretim kalitesi sağlama süreç endüstrisinin üstün özelliklerinden sadece bir kaçıdır. Kontrol sistemleri bunda büyük bir rol oynar. Simatic PCS 7 de sürekli değişen pazar ihtiyaçlarına hızlı yanıt verebilmesi için kullanıcıya azalan toplam maliyeti ile birlikte sahip olduğu kullanıcı dostu, yüksek sistem kullanılırlığı, yatırım güvenliği, gelecek güvenlik teknolojisi özelliklerini sunar.

Daha Fazla Üretkenlik - Daha Az Masraf

Fripa Miltenberg’deki yeni sistemiyle üretimi fark edilir bir biçimde arttırmayı başardı. Bir yılda bu yeni tesiste bir milyon kilometreden daha fazla kağıt üretimi yapıldı. Bu miktarı tanımlamak gerekirse bir milyon kilometrenin ekvator çevresinin yaklaşık 27 katı olduğu söylenmelidir. Aynı zamanda artan üretim hızı, mükemmel tesis kullanılabilirliği ve gelecek teknolojilerine yapılan yatırımların sonuçlarından faydalanmaktadır. Ayrıca Siemens ile Fripa’nın bu iş birliğinde çok başarılı olduğu vurgulanmalıdır. İletişimin doğrudan olmasıyla çok kısa süre içerisinde makineler üretildi ve belirlenen zamanda çalışmaya başladı.

 

Kaynak: